28 Haziran tarihinde Balıkesir Adliyesinde görülen ilk duruşma başlamadan önce Motorlu Kuryeler, Mahkeme binasın önünde yolu kapatıp, korna çalarak eylem yapmış. Mahkemeyi izlemeye gelen çok sayıda siyasi ve sivil toplum örgütü yönetici ve mensupları ise, sloganlar atarak, sanıklara en üst seviyeden ceza verilmesini istemişlerdi.

Bütün gün süren duruşmada, sanığın 18 yaşından büyük olabileceği için kemik tespiti yapılması istenmiş, mahkemece bu talep kabul edilmemişti.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından,  katil zanlısı E.Ö'ye "tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi istendi.

İddianamede, Orhan Ö'nün ise "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması ve alt soy ilişkisinden doğan nüfuz kullanılmak suretiyle suça azmettirme hali nedeniyle cezasının artırılması talep edildi.

Mahkeme aldığı ara kararla, duruşmanın 12 Temmuz 2024 Cuma günü 14:30 da yeniden görülmesine karar verdi.

Mevsimlik İşçilerin Olduğu Traktör Devrildi Mevsimlik İşçilerin Olduğu Traktör Devrildi

Cuma günü görülecek mahkemeyi çok sayıda basın mensubunun canlı takip edeceği, siyasi ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Ata Emre Akman’ın okul arkadaşları, moto kurye arkadaşları ve halk tarafından takip edileceği öğrenildi.

Olay Nasıl Olmuştu?

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi, Mustafakemalpaşalı Zuhal ve Erol Akman’ın  oğulları 20 yaşındaki Ata Emre Akman, 5 gün önce motokurye olarak çalışmaya başladığı firmaya sipariş edilen pizzayı teslim için 11 Mayıs'ta Karesi ilçesi Karaoğlan Mahallesi Emir Sokağı'na gitmişti.

Pizzayı verdikten sonra sokağa park ettiği motosikletine doğru yürüyen Akman'ın yanına gelen E.Ö, üniversite öğrencisine bıçakla saldırmıştı. Akman olay yerinde hayatını kaybetmiş, kaçan E.Ö. emniyet güçlerinin yakalamasının ardından çıkarıldığı adli mercilerce tutuklanıp cezaevine konulmuştu.

Whatsapp Image 2024 07 10 At 12.40.24

Editör: Haber Merkezi