Güneş Tatkavaklı'dan Doğdu Güneş Tatkavaklı'dan Doğdu

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta yaşanan depremin ardından Hatay Arsuz'a giderek bölgeyi yakından inceleyen Kanar, o dönemden bu yana deprem ile ilgili çalışmalara hız verildiğini belirterek gelinen noktada meclis üyelerine bir sunum yaptı.

Kanar bağımsız bir denetleme firması ile anlaşıldığını belirterek ilçede bulunan yapıların inceleneceğini belirtti. Mustafakemalpaşa’da olacak olası bir depreme karşı hazırlıkları titizlikle sürdüren Başkan Kanar, Mustafakemalpaşa’da bulunan toplam 43 adet Mustafakemalpaşa Afet ve Acil Durum Toplanma Alanlarını belirleyerek, levhalar yerleştirerek sıfırdan başladıklarını açıkladı. 2021 Ocak Ayı Meclis kararı ile 20 gönüllü belediye personellerinden oluşan, Mustafakemalpaşa Arama Kurtarma Ekibi Kurtarma ekibi ve 30 kişilik ekipten oluşan Yerel Destek Ekibi, asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezi depremde profesyonel olarak görev yaptığını ve Mustafakemalpaşa’da olası bir depreme karşı hassasiyetle çalışan bir ekip olduğunu bildirdi. Toplam 50 kişilik oluşturulan özel ekibin yanı sıra, AFAD eğitimlerini tamamlamış, gönüllü kişilerden oluşan arama kurtarma ekiplerini genişleteceklerini belirten Başkan Kanar ‘’ Arama kurtarma ekibimize katılmak isteyen ilçe halkımızdan gönüllülerin dâhil olabileceği ekip sayısını arttırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyor. Deprem zamanında maddi manevi yanımızda olan tüm hemşehrilerimize teşekkürü bir borç bilirim.’’ Dedi.

Başkan Kanar,’’ Deprem coğrafyamızın gerçeği, birinci  derece deprem bölgesi olan Mustafakemalpaşa’mızda göreve geldiğimiz günden bu yana hassasiyetle çalışmalarımızı sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz. Hatay Arsuz’da görev aldığım süre boyunca sayısız insana temasta bulunduk. Yüzlerce aileyi ilçemizde korunaklı yapılarda ağırlayarak, tüm eksiklerini giderdik. Mustafakemalpaşa’da 381 yapı incelenerek raporlayarak gerekli tüm önlemleri aldık. Deprem riskine karşı hazırlıklı olmak, şehrimizin güvenliği ve halkımızın refahı için öncelikli bir görevdir. Bu plan, deprem anında daha iyi bir koruma sağlamak için geliştirilmiş bir stratejiyi yansıtıyor ve tüm paydaşların katılımını teşvik ediyoruz. Daha güvenli bir Mustafakemalpaşa için emin adımlarla doğru planlarla ilerliyoruz. ‘’ dedi.

Öncelik kentsel dönüşüm olmalı

İlçenin ölü ve diri fay hatlarının üzerinde bulunduğuna vurgu yapan Kanar Mustafakemalpaşa'da önceliğin kentsel dönüşüm olması gerektiğini belirterek '' İlçemizi görüyorsunuz özellikle Bursa ve Balıkesir Caddelerinde yer alan evler eski mimari ile yapılmış maalesef büyük bir depremi taşıyacak özelliğe sahip olmayan yapılar.

İlçemizin ilk önceliğinin kentsel dönüşüm olması lazım, bununla ilgili çalışmalarımız var, hiç kolay bir iş değil ama en önemli şey can güvenliği, burada herkese iş düşüyor, nasıl yapıp edip bu projeyi hayata geçirmemiz lazım. İlçenin hangi bölgeleri zemin olarak daha sağlamsa oralara yatay mimari evler yapılmalı ama taşımalı ama yerinde dönüşüm ile ilçenin bu kaderini değiştirmemiz lazım'' ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi