Düzenlene programa Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar,AK Parti İlçe Başkanı Mutlu Turgut, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Engin Kökçıkaran ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelli Komisyonu Başkanı Mesut Çelik diğer protokol üyeleri ve halkın katılımı ile saat: 14:30’da başladı.

Program, Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin desteği ile “Murat Uzgur Engelsiz Yaşam Merkezi ve Saliha-Halil Kanar Otizm Birimi” tarafından hazırlandı. İlk olarak Murat Uzgur Engelsiz Yaşam merkezince hazırlanan ve 2019’dan bu güne kadar, merkezce yapılan çalışmalardan örneklerin gösterildiği kısa bir video gösterisi sunuldu.

Ardından Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ın konuşmasını sunmak üzere sahneye geldi. Kanar konuşmasında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, her konuda kendilerine göstermiş oldukları ilgi ve desteklerinden ötürü teşekkür ederek başladığı konuşmasında geleceğe yönelik iki de müjde verdi.

Biri, engelliler adına ve onların işletecekleri bir kafe açma, diğeri de ileride bir “Engelliler Köyü” kurma projesi… Özellikle bu köy projesinin hayata geçirilmesiyle engelli yakınlarının üzerinden büyük bir yükün kalkacağını, köyün; doktoru, psikoloğu, sosyoloğu ile çok modern ve güvenli bir köy olacağını belirtti.

Konuşmanın ardından kursiyerlerin gösterilerine geçildi. 4 erkek ve iki kız kursiyerin sunduğu Kafkas halk dansları,Uğur Sevim ve Süeda Gündüz’ün okudukları şiirler, dans gösterisi, kursiyerlerin topluca sundukları heykel dansı ve spor gösterisi,Uğur Sevim’in piyano ile ve iki kızımızdan birinin bağlaması, diğerinin ise sesiyle sundukları müzik dinletisi tüm salonu duygulandırdı ve her bir gösteri bolca alkışlandı.

Program, tüm kursiyerleri kendileri ve yakınları, protokoldekilerin tamamı ve merkezin değerli öğretmenlerinin sahneye çıkıp toplu fotoğraf çektirmeleri ve ardından müzik eşliğinde oynamaları ile sona erdi. O güzel çocukların; coşkusu, heyecanı ve mutluluğu, her şeye değerdi.

Milli Coşku Adnan Menderes Meydanı'nda Yaşanacak Milli Coşku Adnan Menderes Meydanı'nda Yaşanacak

İyi ki varlar… Her birinin emeklerine, yüreklerine sağlık. Onlara kol kanat geren ailelerine ve onların yaşamlarına dokunan, onları hayata bağlayan değerli öğretmenlerine bin selam olsun.

Bilgi Notu:

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla 3 Aralık gününü “Uluslararası Engeliler Günü olarak ilân etti. Bu kararın ardından, BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildiri ile 3 Aralık gününün “Engellilerin topluma kazandırılması, insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması, engelliler yönelik ayrımcılığa son verilmesi ve onlara fırsat eşitliği yaratılması” amacıyla tanınmasını istedi. O günden bu yana her yıl 3 Aralık engelliler günü olarak kutlanmaktadır.

Haber: Hamza Oğuzer

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MUSTAFAKEMALPAŞA’DA UNUTULMADI (6)3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MUSTAFAKEMALPAŞA’DA UNUTULMADI (4)3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MUSTAFAKEMALPAŞA’DA UNUTULMADI (1)

Editör: Haber Merkezi