2008 yılında başlayan üretim zincirini 2018 yılında E-Ticaret ile güçlendiren ve Mustafakemalpaşa’da başlayan üretim ağını Almanya’da açtığı depo ile Avrupa’ya taşıyan Akar “Korkarak değil, En İyisini Yaparız! felsefesiyle çıktığımız bu yolda, geldiğimiz nokta bizlere gurur veriyor". dedi.

Mustafakemalpaşa’da üretim ve idari bina olarak 5000 metrekare alanda faaliyet gösteren Akar Mobilya, yenilikçi yapısıyla sektör içinde kendi pazar payını oluşturarak önemli adımlar attı.

2018 yılından önce yani E-Ticarete başlamadan önce ürettiğini pazarlama konusunda zorluklar yaşadığını belirten Akar:

“E-Ticaret sayesinde doğru ürünü, doğru alıcılar ile buluşturma şansını yakaladık. Doğru anlatım, ürünün arkasında duran firma ve en önemlisi reklam çalışmalarıyla bu alanda önemli bir yol kat ettik.

25e3656c-ce88-40a8-b1df-386df0a2254f

Mobilya sektörü çok hızlı gelişen, yeni teknolojileri işinize entegre ettiğinizde sizi rakiplerinizden bir adım daha öne taşıyan bir iş alanı.

Sürekli olarak pazar içindeki değişimi takip etmeniz ve kendi firmanıza bunları entegre etmeniz gerekiyor. Yurtdışında düzenlenen fuarlar gelişimimiz için bize büyük fayda sağlıyor, bu yüzden mümkün olduğunca katılım göstermeye ve yenilikleri incelemeye gayret ediyoruz.” Dedi.

2fb0a51d-f720-494d-9cd5-0a812032e7dc

“En büyük sorun yetişmiş eleman”

Sektördeki en büyük sorunun yetişmiş eleman sıkıntısı olduğuna değinen Akar:

“Geçmiş dönemlerde yani sanayi dükkanı olarak hizmet verildiğinde, çırak bulma konusunda çok sıkıntı yaşanmıyordu. İlkokul sıralarında pek başarı gösteremeyen çocukların adresi sanayi sitesi olurdu, fakat şimdi 4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle çırak olayı hemen hemen bitti. Bu sadece mobilya sektörü için geçerli değil, her branşta bu sorun yaşanıyor. Buna çözüm noktasında meslek liselerinin devreye girmesi lazım, tabi ki ilk karar noktası veliler. Orta öğretimini tamamlayan çocukların, yeterlilik durumu baz alınarak meslek liselerine yönlendirilmesi hem çocuğun geleceği hem de meslek gruplarının yaşatılması için çok önemli. Bu kapsamda Mustafakemalpaşalı mobilya üreticileri olarak güzel bir oluşum başlattık. Bir süredir üzerinde çalıştığımız projeyi hayata geçirerek meslek lisesi mobilya bölümünden mezun olan öğrencilerimize, gelecek garantisi sunacağız. Eğitim hayatında işi ve makineleri tanıyan öğrenciler iş hayatına atıldığında, her hangi bir zorluk çekmeden işe daha kolay adapte olabilecek.’’ İfadelerine yer verdi.

“Yapacağı tercih önemli”

Lise eğitimi için tercihte bulunacak olan öğrencilerin yeterlilik durumuna göre meslek liselerini tercih etmeleri gerektiğine vurgu yapan Akar, sektörün ve öğrencinin geleceği için doğru tercih yapmak gerektiğini belirtti.

İlçe Başkanının Acı Günü, Annesini Kaybetti İlçe Başkanının Acı Günü, Annesini Kaybetti

5dd50db2-1146-4c0c-a9dc-94492cd8db2fc7d9fb34-bfbb-479a-9e3e-b97aaaf2c09772fcbc80-0603-423b-9a9e-dc2a5eb3346e