2 Temmuz 1920 tarihinde Yunan süvarilerinin ilçeye ayak basmasıyla başlayan işgal,14 Eylül 1922 tarihinde, 33. Süvari Alayı’nın 7. Bölük Komutanı Yüzbaşı Sabri Bey’in komutasındaki Türk askerinin ilçeye girişiyle son bulmuştu. 101. Yılında kurtuluş kutlamaları Cumhurluk Alanı'nda yapılan tören ile başladı.

Belediyeden Aşure İkramı Belediyeden Aşure İkramı

Törene Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Mehmet Kanar ve yardımcıları, Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Canik, İlçe Protokolü, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anıta çelenk sunma ve İstikla Marşı'nın okunmasının ardından, konuşmasını yapmak üzere Belediye Başkan Mehmet Kanar kürsiye geldi.

Başkan konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

''Mustafakemalpaşa ilçemizin kurtuluşunun 101. yıl dönümü milletimiz büyük bir fedakarlıkla, cesaretle ve vatan sevgisiyle işgalcilere karşı direnmiş ve bu toprakları özgürlüğe kavuşturmuştur. 14 Eylül tarihinin Türkiye üzerinde kirli emelleri olan emperyalistlerin ve onun şımarık işbirlikçilerinin hayal kırıklığına uğradığı önemli bir gündür.

Mustafakemalpaşa ilçemizin kurtuluşunu gurur ve sevinçle kutladığımız bu özel günde birlik ve beraberlik içinde daha aydınlık yarınlar için elbirliğiyle çalışacağımıza olan inancımızı bir kez daha yinelemek istiyorum.

14 Eylül günü 33. Süvari Alayı 7.Bölük komutanı Sabri Bey’in komutasındaki Türk askeri ilçemize geldiğimde sokaklar, caddeler bayram havası içinde devlet zamanımızı kutlamıştır. Bu aziz millet için devlet zamanı demek hürriyet demektir, özgürlük demektir ezan demek bayrak demektir. Bu seferlerin baş mimari olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizim için ayrı bir yeri vardır. 14 Eylül den 100 gün sonra 24 Aralık 1922 günü bu şehrin adı Mustafakemalpaşa olarak değiştirilmiş. Mustafakemalpaşa ilçesi tarih boyunca birçok zorla sıkıntıya karşı direnç göstermiş gelişmiş ve büyümüş bir ilçedir. Bugün Mustafakemalpaşa’yı daha da güzel bir geleceğe taşımak için buradayız. İlçemizin kalkınması halkımızın refahı ve mutluluğu için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.Ülkemizin ve Mustafakemalpaşa’mızın kurtuluşu için mücadele eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şuhedamıza ve gazilerimizi hürmetle yâd ediyorum''.

Cumhurluk Alanı'ndaki programın ardından heyet Mustafakemalpaşa Şehitliğine geçti, şehitliğe yapılan ziyaretin ardından, Cumhurluk Alanı'ndan Belediye Bando Takımı ile başlayıp protokol eşliğinde Adnan Menderes Meydanı'na kortej yürüyüşü yapıldı.Yürüyüş esnasında vatandaşlar ellerindeki bayraklar ile korteje eşlik etti.

Adnan Menderes Meydanı'nda hazırlanan platforma ilçe protokü tarafından kortejin kurtuluş günü kutlandı.

IMG_5874IMG_5871IMG_5868IMG_5865IMG_5862IMG_5857IMG_5853IMG_5850IMG_5847IMG_5845IMG_5842

Editör: Haber Merkezi