Mustafakemalpaşa'da faaliyet gösteren bazı mobilyacılardan oluşan Mustafakemalpaşa Mobilya Üreticileri Birliği üyeleri, meslek lisesi mobilya bölümünün canlandırması için başlattığı proje kapsamında  mobilya tasarım bölümü öğrencileriyle buluştu.

Geçtiğimiz eğitim döneminde sadece 5 mezun veren mobilya tasarım bölümü tercihlerini arttırmak için, yaz döneminde lansmanı yapılan proje sayesinde 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında 34 öğrenci bölüme kayıt yaptırdı.

Mobilya sektöründe yetişmiş eleman bulmakta zorlanan Mustafakemalpaşa Mobilya Üreticileri Birliği üyelerinin ''Mobilya Tasarımı Seç, Gelecek Kaygısı Duyma'' sloganıyla başlattığı projede, mobilya bölümünü seçen öğrencilere burs, eğitim araç gereç desteği ve yüksek maaşlı iş garantisi sunuluyor.

Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleşen toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Veysel Çalık, Okul Müdürü Cengiz Çarkacı, Rani Mobilya sahibi Mehmet Çalışkan, Akar Mobilya sahibi Ercan Akar, Mezza Mobllya sahibi Mehmet Sevi, Midoser Mobilya sahibi Emel Coşkun bölüm hocaları ve öğrenciler katıldı.

Yetişmiş Eleman Sorununa Çözüm

Birlik üyeleri yaptıkları konuşmalarda mobilya sektörünün her geçen gün kendi içinde daha da geliştiğini bu gelişime ayak uyduranların Pazar payında önemli bir hakka sahip olduklarını belirttiler. Yetişmiş eleman konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten sektör temsilcileri, mobilya bölümü öğrencilerinin sayesinde yaşanan sıkıntıların aşılacağını aynı zamanda gelecek endişesi yaşayan gençlerinde bu proje sayesinde eğitim hayatı biter bitmez önemli bir gelire sahip olarak iş hayatına gireceklerine vurgu yapıldı.

Hoşgeldin Bonusu Heyecan Verdi

Yapılan konuşmaların ardından mobilya tasarım bölümünü tercih eden öğrencilere sağlanacak imkanlar anlatıldı.

Heyet aldığı karar doğrultusunda 9. Sınıfa mobilya bölümünü seçerek başlayan öğrencilerin tamamına Ekim ayının sonunda 1500 TL hoş geldin bonusu verileceğini açıkladı, bu açıklamanın ardından öğrenciler kararı büyük bir alkışla karşıladı.

İkinci Dönem Bursla Başlayacak

Proje lansman tanıtımında aktarılan burs imkanı hakkında bilgi veren Mustafakemalpaşa Mobilya Üreticileri Birliği üyeleri ilk dönem sonunda belirlenecek başarı ortalamasına göre belirlenecek öğrencilere ikinci dönemde burs imkanı sağlanacak.

Araç-Gereç Desteği

Yine proje lansmanında yeralan bölümü seçen öğrencilere araç desteği sözünü yerine getiren Mustafakemalpaşa Mobilya Üreticileri Birliği üyeleri, okul idaresi tarafından belirlenen ihtiyaç listesi doğrultusunda öğrencilere T Cetveli, Pergel ve Gönye Takımı, çizim derslerine uygun kalem setlerini hediye ettiler.

Yüksek Maaşlı İş Garantisi

Mustafakemalpaşa Mobilya Üreticileri Birliği üyeleri tarafından açıklanan ve en çok alkış alan madde ise yüksek maaşlı iş garantisi oldu. Eğitim dönemi için staj yapacak öğrencilere kapılarını açacak olan işletmeler, mezun olan öğrencileri de 1,5 asgari ücret ve ek ödemeler ile işe alacaklarını belirtiler.

Ata Emre'nin Katiline İstenen Ceza Belli Oldu Ata Emre'nin Katiline İstenen Ceza Belli Oldu

Okul hayatlarına bu seçenekler ile başlayan öğrenciler toplantı ardından iyi ki mobilya bölümünü seçmişiz açıklamasını yaparken, gelecek konusunda yaşadıkları endişenin akıllarından silindiğini belirtiler.

20231011_10480720231011_10475520231011_10480120231011_10474920231011_10331420231011_104742

WhatsApp Image 2023-10-12 at 11.07.52

Editör: Haber Merkezi