Teşekkürler Mustafakemalpaşa Teşekkürler Mustafakemalpaşa
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Rumeli Halk Oyunları ve Kültür Derneği katkılarıyla düzenlenen Rumeli Fest’te Rumeli ezgileri Adnan Menderes Meydanı’nda yükseldi. Yoğun mesailerin harcandığı organizasyonda 5 ülkeden yüzlerce kişi etkinlik öncesi Mustafakemalpaşa’nın güzelliklerine tanık olurken, akşam saatlerinde ise Adnan Menderes Meydanı’nda Rumeli rüzgarları esti. Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Bulgaristan’dan gelen özel folklor ekibi adeta Balkan kültürünü ilçe ’de yaşattı.
Festivallerimiz Devam Edecek
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program protokol konuşmaları devam etti.
Açılış konuşması için kürsüye gelen Rumeli Halk Oyunları ve Kültür Derneği Başkanı Necip Şen ‘’ bu sene ilkini gerçekleştirmiş olduğumuz Rumelifest’e desteklerini esirgemeyen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanımız Mehmet Kanar’a teşekkürlerimi sunuyorum. Doğduğumuz topraklara minnetimizi ödemenin
tek yolunun kültürümüzü yaşatmak olduğunu biliyoruz. Bu minvalde tüm Balkan ülkeleri
arasındaki ilişkilerin güçlenmesi gerekse burada doğan ve kültürümüzü tam anlamıyla
yaşayamayan hemşehrilerimize kültürümüzü tanıtmak adına sayısız çalışmalara imza attık. ‘’ dedi
Necip Şen'in konuşmasının ardından kürsüye gelen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar ‘’Ne mutlu bugün 5 ülkenin çok değerli soydaşlarını, komşularımızı ağırlıyoruz. Unutulmuş toprakları yeniden el birliğiyle hatırlıyoruz ve hatırlamaya devam edeceğiz. Tabirin tam anlamıyla komşu kapısı dediğimiz Kosova’yı Makedonya’yı Arnavutluk’u Bosna Hersek’i adım adım gezen şuanda orada
bulunan cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın izinde devam ediyoruz. 100 Yılımızı kutladığımız Mustafakemalpaşa’nın kuruluşunda inşallah bu tür festivallerimiz devam edecek. 5 ülkeden gelen kardeşlerim bugün ilçemizin eşsiz doğa harikası olan Suuçtu Şelalesini görüp damak çatlatan tatlımız olan Mustafakemalpaşa peynir tatlımızı yediler. Bu birliğimizi beraberliğimizi Rabbim arttırarak devam ettirsin, zor günlerden geçtiğimiz bu zamanlarda bölünmenin değil birleşmenin, ayrışmanın değil güç birliği yapmanın zamanı. Bu eşsiz organizasyonlar emeği geçen başta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanım Alinur Aktaş olmak üzere tüm görevlileri canı yürekten kutluyorum’’ ifadelerini kullandı.
Folklor Gösterileri Büyük Alkış Aldı
Konuşmaların ardından 5 ülkeden festivale katılan folklor gruplarının dans gösterileri sahne aldı.
İlk olarak Bulgaristan Nikola Ginov Halk Dansları Grubu izleyiciler ile buluştu, daha sonra sırasıyla, Bosna Hersek Kud Krivaja Zavidovici, Makedonya Shka Shqiponja, Arnavutluk Sadi Halili, Kosova İsa Boletini Halk Dansları Grupları sahne aldılar.
Orhan ve Kemal Büyüledi
Dans gösterilerini ardından gecenin beklenen anı Orhan ve Kemal'in konseri başladı. Meydanda toplanan kalabalık çalan müzikler eşliğinde adeta kendinden geçti.
Konserin başlaması ile birlikte sahne önündeki alana toplanan Rumelililer kendi kültürlerine has olan oyun ve halaylar eşliğinde unutulmaz bir gece yaşadılar.
Editör: Haber Merkezi