Başkan Ay Güven Tazeledi Başkan Ay Güven Tazeledi

Perseid meteor yağmurunun 2023 yılında ne zaman gerçekleşeceği merak ediliyor. Halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen ve yılda bir kez gerçekleşen bu gökyüzü şöleni heyecanla bekleniyor. Peki, meteor yağmuru saat kaçta? Meteor yağmuru nereden izlenir? 2023 Perseid meteor yağmurları Mustafakemalpaşa'dan görülecek mi?

Perseid meteor yağmurları astronomi meraklıları ve bilimciler tarafından merakla bekleniyor. 2023 Perseid meteor yağmurları Mustafakemalpaşa'dan görülecek mi?  Meteor yağmuru saat kaçta? Meteor yağmuru nereden izlenir? İşte meteor yağmuru izlemek isteyenlere tavsiyeler.

PERSEİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

İnsanlığın eski çağlardan beri kayıt altına aldığı Perseid meteor yağmurunun hikayesi, Güneş etrafındaki yörüngesinde seyreden ve 1992'de Dünya'nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle isimli kuyruklu yıldızın geride bıraktıklarına dayanıyor.

Bugün ve yarın gökyüzünü hareketlendirecek meteor yağmuru, Dünya'nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu her yıl aynı dönemde gözlemleniyor.

Perseid meteor yağmuru, Ağustos ortası gibi doruk noktasına ulaşsa da Temmuz sonlarından itibaren gözlemleniyor.

Meteor yağmuru çıplak gözle de izlenebilecek.

METEOR YAĞMURU NASIL İZLENİR?

Gökbilimci Edward Bloomer, büyüleyici gökyüzü gösterisini izlemek isteyenler için önerilerini sıraladı:

Eğer takımyıldızlarını tanıyorsanız, Perse takımyıldızını, Koltuk (Kraliçe) takımyıldızı yakınlarını izleyin. Eğer tanımıyorsanız size yardımcı olacak bir uygulama edinin

Yıldız izleme etkinlikleri salgından önce daha kolaydı ancak sosyal mesafenizi koruyarak hala yapmanız mümkün.

Yerinizi akşam üstü belirleyin, battaniyenizi serin, rahat bir pozisyon alın ve havanın tamamen karanlık olmasını bekleyin. Tüm ışıkları ve akıllı telefonların ekranını kapatmanız gerek. Işık kirliliğini engelleyin.

Rahatlayın ve doğanın en büyük hediyelerinden birinin tadını çıkarın: Saatte 100 göktaşına tanık olabilir, hatta bir ateş topu bile yakalayabilirsiniz.

Perseid meteor yağmurları, 1992 yılında Dünya'nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor.

Bu meteor yağmurları, Güneş'in etrafında dönüşü sırasında Dünya'nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleştiğinden her yıl aynı dönemde gözlemlenebiliyor.

Meteorlar aslen Perse takımyıldızından geldiğinden, meteor yağmuruna Perseid ismi veriliyor.

2023 PERSEİD METEOR YAĞMURU NE ZAMAN?

Perseid meteor yağmuru, 12 ve 13 Ağustos'ta gökyüzünü aydınlatarak dünya genelinde zirve yapacak. Perseid meteor yağmurunun 12 Ağustos Cumartesi günü saat 23:00 ile 01:00 arasında başlaması bekleniyor.

PERSEİD METEOR YAĞMURU İSTANBUL'DAN GÖRÜLECEK Mİ?

Perseid meteor yağmuru kuzey yarım küreden görülebilir olacak. Bilim insanları Perseid meteor yağmurunun Türkiye'den de çıplak gözle gözlemlenebileceğini ifade ediyor. Mustafakemalpaşa'da şehir ışıklarından uzak bir noktada Perseid meteor yağmurları görülebilir.  Perseid  gök taşı yağmuru, yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle ışık kirliliğinin az olduğu yüksek rakımlı alanlarda daha rahat izlenecek.

Editör: Haber Merkezi