2010 yılında Balıkesir ili sınırları içinde bulunan Karyağmaz Mahallesi'nin sert geçen kış koşulları nedeniyle başka bir bölgeye taşınması gündeme gelmiş ve mahallenin taşıyacağı yer olarak olarak Yalıntaş Mahallesi'ndeki ormanlık alan seçilmişti.
Projeye karşı çıkan mahalle sakinleri bir çok girişimde bulunmalarını rağmen sonuç elde edemeyerek, Türkiye'de ilk defa uygulanan bu sürece engel olamamışlardı.
Alan genişliyor mu?
Geçtiğimiz yıllarda tamamlanan projenin ardından hak sahipleri evlerine yerleşti. Resmi olarak bir girişim olmasada bu dönemde evlerin bulunduğu alanın kendine has bir mahalle olması için girişimlerin olduğu bir çok kez gündeme gelmişti.
Yalıntaş Mahallesi'nde şimdi konuşulan başka bir konu var.Karyağmaz evleri bölgesine yeni yapılacak olan proje, Çevre Şehircilik ve İlkim Değişikliği Bakanlığı'nca muhtarlığı gönderilen resmi yazıyla bölgeye yönelik yeni bir projenin sinyali verildi.
Yazıda her hangi bir ada parsel belirtilmezken, hak sahibi olunabilmesi için en az bir yıl bölgede ikamet edilmesi gerektiği ifade ediliyor.
Arsaların satışlarının yapılacağı kişilerden araziye konut yada işletme yapma şartı istenirken, bu haklara sahip olacak kişilerin oluşturulacak komisyon tarafından belirleneceği gelen yazıdaki dikkat çeken maddeler arasında.
Muhtarlık tarafından mahalledeki kahvehanelere asılan yazıyı gören mahalle halkı durumu tepki gösterdi.
Bu konuda detaylı bilgi isteyen mahalle sakinleri hafta başı itibariyle gerekli girişimleri yapacaklarını belirtti.

Yamanlı'da Rekor Kıran Lezzet Yamanlı'da Rekor Kıran Lezzet

DUYURU

Editör: Haber Merkezi