65 yıldan daha fazla geçmişe sahip olan Yamanlı Hayrı bu hafta sonu yine rekor bir katılımla gerçekleşti.

Haftalar öncesinde hazırlıklarına başlanan etkinlik için bu yıl 38 baş küçük,3 baş büyük hayvan kesildi.

Bir ton bulgur ve pirinç kullanılan bölgeye has keşkek pilavı 53 tavada pişirilerek gelen misafirlere ikram edildi.

Sabahın ilk saatleriyle birlikte mesire alanına gelen mahallenin erkekleri ilk olarak ateşi yakarak kazanlarda su ısıttı.

Alana getirilen tavaların ve pilavı karıştırmak için kullanılan kepçelerin yıkanmasının ardından, koyun ve dana etleri tavalara eşit şekilde dağıtıldı.

18 tane 18 litrelik sıvı yağın boşaltıldığı tavalar daha sonra etlerin pişmesi için hazırlan ateşe koyuldu.

Bir tarafta etler pişirilirken mahalle imamı öncülüğünde dua yapılıyor.

Ziyafet Ciğerle Yapılıyor

Mobilya Dekorasyon Kazandıran Bölüm Oldu Mobilya Dekorasyon Kazandıran Bölüm Oldu

Sabahın ilk saatlerinde alana gelen mahalle halkı sabah kahvaltısını pişirilen ciğerle yapıyor. İki tavada pişirilen ciğer tepsilere koyularak servis ediliyor. Kahvaltısını yapan mahalle sakini görev değişimi yaparak, herkesin kahvaltıyı tamamlayarak işinin başına geçmesi sağlanıyor.

Yaklaşık iki saat köz olmuş ateş üzerinde pişirilen etlere, ilk olarak su ve tuz koyuluyor, yemeğin tuzu işin ustaları tarafından kontrol edilirken, daha sonra bulgur ve pirinç ekleniyor.

Kıvamını alana kadar pişirilen keşkek, dinlenmesi için kenara alınırken, dağıtım için alana gelen araçlara yükleniyor.

Görev Gençlerin

Bu aşamadan sonra devreye mahallenin gençleri giriyor, görevli olduklarını gösteren tişörtleri giyen gençler, arkası açık araçlara yüklenen tavaları dağıtım için misafirlerin bulunduğu mesire alanına çıkarıyor.

İkramlar Bol Kepçe

Mesire alanına geçen araçlardaki keşkekler tabaklara doldurularak alanda bulunan misafirlere tek tek dağıtılıyor. Tek tavanın için yaklaşık olarak 80-90 kilo keşkek bulunurken, servisler bol kepçe olarak yapılıyor.

Rumeli Rüzgarı Esti

Etkinliğin açılış programında Bursa Tahta Kıran Kılıç Kalkan ekibi ve Namık Kemal Halk Oyunları ekibi Bursa ve Rumeli bölgesi halk dansları ile gelen misafirlere eğlence dolu anlar yaşattı.

Fenomen Muhtar Başardı

Seçim öncesi mahalledeki evleri boyayarak ülke gündemine gelen ve 31 Mart’ta seçimin kazananı olan Muhtar Necati Eren uzun yıllardır yapılan etkinliğinin bu yılda sorunsuz bir şekilde geçtiğini belirtirken ‘’ Yine bir rekorla kapatıyoruz, bu yıl 10 binden fazla misafir ağırladık. Aslında hazırlıklar aylar öncesinden başlıyor, mahalle sakinleri ve hayırseverlerden toplanan yardımlar ile masrafları karşılıyoruz. Bu yılki etkinlik için bir milyon liraya yakın bir harcama yaptık. Verilen destek için herkese teşekkür ediyorum. Bu etkinlik bize babalarımızdan, dedelerimizden miras, tüm yıl mahalle halkı bu günü bekliyor’’ ifadelerini kullandı.

Mahalle hayrına Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Şükrü Erdem yardımcıları Derya Deniz Kanar, Nail Kalkandeler, çok sayıda siyasi parti ve stk temsilcisi, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Whatsapp Image 2024 05 27 At 10.27.07 KopyaWhatsapp Image 2024 05 27 At 10.27.07 (1) KopyaWhatsapp Image 2024 05 27 At 11.14.47 KopyaWhatsapp Image 2024 05 27 At 11.14.49 KopyaWhatsapp Image 2024 05 27 At 11.14.49 (1) Kopya

Editör: Haber Merkezi