Motorlu taşıt satışı, devir ve tescilinden sonra yeni bastırılacak plakalarda 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ‘karekod’ uygulaması hakkında bilgilendirmede bulunan Girgin yapılan geçişin araç sahibine ek bir masraf oluşturmayacağı belirtti.

Girgin ''Bu uygulama ile sahte plakanın önüne geçilecektir. Plakanın hangi seri numarası ile ne zaman ve nerede üretildiği gibi bilgiler elektronik ortamda kayıt altına alınarak otomatik olarak ilgililerin kullanımına sunulacak”dedi.

Tekgıda-İş Sendikası'nda Yeni Başkan Belli Oldu! Tekgıda-İş Sendikası'nda Yeni Başkan Belli Oldu!

Girgin 29.12.2022 tarihinde Karayolları Trafik kanunun 131.maddesinde yapılan değişikliğin 1 Ocak 2024 tarihinde hayata geçirileceğini aktardı.

Karekod uygulaması ilk olarak yeni satış ve devir işlermlerinde uygulanacak, karekod il plaka kodu ile harf grubunun arasında yer alacak.Girgin karekodlu plaka basım işlemlerinin noterden plaka basım belgesi alan tüm yerler ve Şoförler ve Otomobilciler odalarından yapılacağını belirtti.

TÜV İstasyonlarında Ağır kusurlu olarak tespit edilen plakalara müracaatlı oda mevcut plaka üstündeki Barkod numarasını kayda olarak basım işlemini yapalabilecek.Emniyet genel müdürlüğü araçlarına EGM belgesi ile plaka basımı yapılabilecek.

Editör: Haber Merkezi