Akkoyunlu mesajında; “Acı bir dönemden sonra 14 Eylül 1922’de hürriyetine kavuşan Mustafakemalpaşa’mız, bugün 100. yılını kıvançla kutladığımız Cumhuriyet’imizin parlayan yıldızlarından biri olmuştur” dedi.

Ters Şeride Geçti, Orta Refüjde Asılı Kaldı Ters Şeride Geçti, Orta Refüjde Asılı Kaldı

Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Vergi Komisyonu Başkan Yardımcısı Sadettin Akkoyunlu, Mustafakemalpaşa’nın 2 yıl 2 ay 6 gün süren Yunan işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kurtuluş günlerinin, tarihe not düşmenin yanında, geleceğe yön vermesi açısından da son derece önemli günler olduğunu kaydeden Akkoyunlu mesajında; “1922 yılı, zaferlerle dolu Ağustos ayından sonra Eylül ayı şehrimizin de içinde bulunduğu pek çok yerin kurtuluş vakti olmuştur. 1.Dünya Savaşı’nın akabinde imzalanan Mondros Mütarekesi’nin ardından  2 Temmuz 1920 tarihinde, emperyalist devletler ve yerli işbirlikçilerinde desteği ile adım adım işgale uğrayan Mustafakemalpaşa’mız, 2 yıl 2 ay 6 gün süren mezalim döneminde büyük acılar yaşadı. 26 ay boyunca varlık-yokluk mücadelesi veren Mustafakemalpaşa’mız, 30 Ağustos’taki Büyük Zafer’den 14 gün sonra hürriyetine kavuştu” dedi.

Akkoyunlu, 14 Eylül’ün 101. yıl dönümü kutlama mesajında şu sözlere yer verdi; “Bugün, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla başlatılan ve Mehmetçiğimizin kanlarıyla kazanılan Milli Mücadele sonunda Mustafakemalpaşa’mızın bağımsızlığa kavuşmasının 101.yıl dönümünü, bir kez daha sevinçle kutluyoruz. Tek vücut ve aynı kalple zafere inanan aziz milletimiz, bizlere bu bayramı bırakmıştır. Geçmişi unutmadan, engin tarih şuurunu geleceğe taşımak hepimizin ortak idealidir. Bu duygularla düşman işgali altında kadını erkeği, yaşlısı ve genciyle çok zor şartlarda büyük bir kahramanlık destanı yazarak kutsal vatan topraklarımızın bağımsızlığı için kahramanca mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor; Mustafakemalpaşa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü tebrik ediyor, hemşehrilerime en içten sevgi ve saygıları sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi