Cemil Meriç Parkı Aydınlandı, Sırada Çevre Düzenlemesi Var Cemil Meriç Parkı Aydınlandı, Sırada Çevre Düzenlemesi Var

Farklı ülkelerden öğrencileri, öğretmenleri ve okulları bir araya getiren e-twinning çalışmalarına öncülük eden TOKİ Ayas Bey de ‘We Stand By Our Values’, ‘Three Irregular Verbs In A Week’ ve ‘Idıoms And Proverbs By Drawing’ isimli projeler, içerikleriyle fark oluşturdu.  

DEĞERLER AŞILANDI

Toplam 21 öğrenci ve 2 danışman öğretmenin yer aldığı etkinliklerin ilki, Türkiye ile Azerbaycan arasında ortaklaşa yürütülen ‘We Stand By Our Values’ projesi oldu. Okulun Tarih Öğretmeni Aysun Bedir rehberliğinde, 10 / A sınıfından Eylül Umut Kaya, Nehin Şencan, Hüsna Erdem, Yaren Özuçar ve Özgenur Kurtay’ın katıldığı e-twinning çalışmasında, günün değişen şartlarında değerlerin önemi tekrar vurgulandı. 

Sona gelinen proje kapsamında okulda duvar gazetesi hazırlandı, değerler oyunu oynandı ve diğer proje sahipleri ile düzenlenen yarışmalara katılım sağlandı. Ayrıca yardım kampanyası başlatılarak sokak hayvanlarına mama toplandı ve hayvan barınağı ziyaret edildi. Bu proje öğrencilere değerlerini daha iyi korumaları ve bilinçlenmeleri konusunda farkındalık kazandırıldı.

4 ÜLKEYLE ‘FİİL’ ÇALIŞMASI

Devam eden iki projeden birisi ise ‘Three Irregular Verbs In A Week’ adıyla İspanya, Polonya, Romanya ve Türkiye ülkelerini bir araya getirdi.  

TOKİ Ayas Bey Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Gamze Karataş rehberliğindeki etkinliklerde öğrenciler Ecrin Karagül, Eslem Baykara, Kaan Sabırlı, Sudenaz Akın, Fatmagül Bol, Sevde Kaygısız, Pelinsu Arı, İshak Doru, Ceylin Kapulu ve Burcu Tekin yer aldı. Proje kapsamında her hafta belirlenen 3 adet düzensiz fiil, sınıf tahtasına yazılmak kaydıyla çalışıldı ve cümle içerisinde kullanıldı. Böylelikle sadece proje öğrencilerinin değil tüm sınıfın bu fiilleri öğrenmesi sağlandı.

Projeye danışmanlık yapan öğretmen Gamze Karataş, çalışmanın öğrencilerine önemli katkılar sağladığını söyledi. Belirli aralıklarla diğer uluslardaki öğrenci arkadaşlarıyla zoom toplantıları, işbirlikli çalışmalar, gerekse de eğlence dolu online yarışmalar ile bir araya gelen okul öğrencileri de bu projede yer aldıkları için çok mutlu olduklarını dile getirdi.  

ATASÖZÜ VE DEYİMLER ÇİZİMLE ANLATILDI

Okulun ortaklarından biri olduğu ‘Idıoms And Proverbs By Drawing’ adlı bir diğer proje ise Romanya ve Türkiye’nin işbirliği ile yürütüldü.

İngilizce Öğretmeni Gamze Karataş danışmanlığındaki eğlenceli projeye öğrenciler Medine Dülek, Akkız Gedikli, Rümeysa Eren, Yaren Özuçar, Derin Asi Kaplan ve Ezgi Tufanlı katıldı. Bu etkinlikte Romanyalı ve Türk öğrenciler her hafta belirlenen bir atasözü veya deyimin çizimlerini sınıf tahtalarında oluşturdu. Böylelikle tüm sınıfın çizilen resimlerle atasözü ve deyimi kalıcı bir şekilde öğrenmesi sağlandı.  Bu projenin okulda farkındalığı artırdığı ve yer almak isteyen çok öğrencinin olduğunu belirten İngilizce Öğretmeni Gamze Karataş, TOKİ Ayas Bey’i e-twinning projelerine dahil etmiş olmaktan memnun olduğunu ve öğrenciler tarafından projelerin çok ilgi gördüğünü belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Whatsapp Image 2024 05 30 At 10.16.10Whatsapp Image 2024 05 30 At 10.16.11Whatsapp Image 2024 05 30 At 10.16.10 (1)Whatsapp Image 2024 05 30 At 10.16.12

Editör: Haber Merkezi