Bir gazete haberinde, Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) 53 kurucu ortağından biri olan Ticaret Borsası’nın, faaliyet alanına girmeyen konular hakkında zan altında bırakılmaya çalışıldığının altını çizen Akkoyunlu; “Ticaret Borsa’mız, kurulduğu 1995 yılından beri kurumumuzu bağlayıcı yasa ve yönetmelikler kapsamında öncelikle üyelerimiz olmak üzere üreticilerimizin ve tüccarlarımızın hizmetindedir. 28 yıldır Mustafakemalpaşa’nın başta ekonomisine ve sosyal yaşamına önemli katkılar sağlayan Borsa’mız, birlik ve beraberlik içinde karalamalara aldırmadan bu misyonunu sürdürmekte kararlıdır” mesajını verdi. 

Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Vergi Komisyonu Başkan Yardımcısı Sadettin Akkoyunlu yaptığı açıklamada, Ticaret Borsası’nın ilgili mevzuat çerçevesinde görev alanına giren tüm konularda ortaya irade koyacak güç, birikim ve tecrübeye sahip olduğunu belirtti. 

MUSTAFAKEMALPAŞA HALKININ MENFAATİ YÖNÜNDE TÜM ÇALIŞMALAR YAPILMIŞTIR

Akkoyunlu; “Bir gazetenin Ticaret Borsa’mız üzerinden bilgiden noksan bir yazı yazması, kurumumuzu zan altında bırakması nedeniyle meclisim adına bir açıklama yapma gereği hasıl olmuştur. Göreve geldiğimiz günden itibaren yaptığımız çalışmalar tüm üye ve halkımızla paylaşılmıştır. Ticaret Borsa’mızın görev alanına giren veya girmeyen konular hakkında Mustafakemalpaşa halkının menfaati yönünde tüm çalışmalar yapılmıştır” dedi.

KURUMUMUZ ÜYELERİMİZDEN SORUMLUDUR

Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası’nın, Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) 53 kurucu ortağından biri olduğunu ve bünyesinde 10 adet depo bulunduğunu dile getiren Akkoyunlu; “Bunlarda tüm üyelerimize öncelikli olarak kullandırılmaktadır. Hububat alan tüm üyelerimize, tüccarlarımıza Borsa’mızın bahçesinde arpa, buğday, mısır alımı için izin verilmiştir. Kurumumuz üyelerimizden sorumludur. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Mustafakemalpaşa’ya gelerek alım yapmasıyla ilgili ortaya koyduğumuz çalışmada, AK Parti Bursa Bölge Milletvekili Refik Özen, Belediye Başkanı Mehmet Kanar ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı’na bilgilendirilme yapılmış, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal da gerekli çalışmaları ilçemizde yapmıştır. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” açıklamasında bulundu.

Osmangazi Caddesi'nde Feci Kaza Osmangazi Caddesi'nde Feci Kaza

TMO ALIMI İÇİN AYLAR ÖNCESİNDEN HAREKETE GEÇİLDİ

Sadettin Akkoyunlu açıklamasında, TMO’nun Mustafakemalpaşa’dan alım yapması için 24 Haziran 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na gönderdikleri yazıyı da paylaştı.

İlgili yazıda Akkoyunlu, Mustafakemalpaşa’nın 550 bin dönümlük tarım arazisiyle Bursa’nın alan bazında en büyük tarım havzasına sahip olan ilçe konumunda bulunduğunu ve çiftçisinin çok çalışkan olduğunu vurgularken; “Fakat 2023 yılında devletimizin açıkladığı buğday ve arpa fiyatlarından çok daha aşağılara tüccar, yem ve un fabrikaları alım yapmaktadır. Çiftçimiz ve üreticilerimiz ürününü zor şartlarda satarken mağdur olmaktadır. Bu mağduriyetin giderilmesi konusunda TMO’nun Mustafakemalpaşa’da alım yapmasını istemekteyiz. Mustafakemalpaşa Ticaret Borsa’mızın müsait olan alanında, Borsa kantarını da kullanarak TMO’nun buğday ve arpa alımı yapması çiftçimizi memnun edecektir” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi