Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar son günlerde ilçenin en çok konuşulan gündem maddesi olan TOKİ projesi hakkında önce meclis üyelerine daha sonrasında hak sahiplerine bilgilendirmede bulundu.
Lalaşahin mahallesi 950 Ada 10 parselde yapımı devam eden TOKİ projesi ilçe gündemini meşgul etmeye devam ediyor.
Geçtiğimiz hafta yapılan kura çekimi ile hak sahiplerinin oturacağı daireler belirlenmiş ve ödenecek peşinat ile taksit tutarları TOKİ'nin resmi sayfasından hak sahipleri ile paylaşılmıştı.
Peşinat ve taksi tutarlarının açıklanmasının ardından hak sahipleri açıklanan bedelleri yüksek bularak projenin ilk başladığı dönemde kendilerini ileten tutarlar ile şu anki tutarların arasında büyük fark olduğunu belirterek sosyal medyada bir grup oluşturmuşlardı.

Güneş Tatkavaklı'dan Doğdu Güneş Tatkavaklı'dan Doğdu

Geçtiğimiz pazar günü Öğretmenevi bahçesinde toplanan grup Cumhuriyet Halk Partisi ilçe başkanı Serda Tandoğan Kuru ile birlikte projenin devam ettiği inşaat alanına giderek sosyal medyadan bir canlı yayın gerçekleştirdiler.

Temsilciler Meclis Toplantısında

Yapılan yayının ardından karar alan grup çarşamba günü yapılacak olan meclis toplantısından önce Adnan Menderes Meydanı'nda buluşmak için anlaşmıştı.
Meclis toplantısından önce Adnan Menderes Meydanı'nda buluşan gruptan 8 kişi belediye meclis toplantısına katılım sağladı.
Gündem maddelerinin konuşulmasının ardından, kürsüden meclise seslenen başkan Mehmet Kanar önce buradan tüm meclise daha sonrasında odam da hak sahiplerine gerekli bilgilendirmeyi yapacağım, birkaç gündür ilçe gönderimini meşgul eden TOKİ projesinde Mustafakemalpaşa Belediyesi en masum olan kurum olmasına rağmen yapılan videolu açıklamanın sonlarına doğru Mustafakemalpaşa Belediyesi hakkında sarf edilen sözler kabul edilebilir sözler değildir ifadelerini kullandı.
Başkan Kanar ''TOKİ projesinin Mustafakemalpaşa'ya gelmesi için büyük bir çaba sarf ettiğini belirterek,Mustafakemalpaşa'nın en değerli alanlarından bir tanesini tüm Mustafakemalpaşa'yı izleyebileceğiniz bir seyir alanını çeşitli villalar yaparak büyük miktarda gelir sağlayabileceğimiz bir yere, TOKİ'nin Mustafakemalpaşa'ya gelebilmesi için biz teslim ettik.

TOKİ'nin Gelmesi İçin Büyük Çaba Harcadık

68 dönümlük değerli bir araziye sadece Yalıntaş'ta bulunan 125 dönümlük bir yeri almak koşuluyla TOKİ'ye teslim eden yönetim benim yönetimimdir.
Yer tesliminin ardından MustafaKemalpaşa Belediyesi'nin TOKİ projesi ile herhangi bir bağlantısı kalmamıştır.
Hak sahipleri pazar günü toplanmalarının ardından beni arayarak Öğretmenevi'nde buluşma teklifinde bulunmuştur. Pazar günü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlama programları nedeniyle daha öncesinde oluşturulmuş olan bir program olduğu için kendilerinin yanlarına katılamadım. İnşaat alanında yapılan açıklamanın sonlarına doğru Mustafakemalpaşa Belediyesi'ne yönelik sarf edilen sözleri talihsizlik olarak vurguluyorum ama bununla ilgili yasal bir süreci de başlatacağımı belirtmek istiyorum. Şimdi hak sahipleriyle görüşüp detayları alıp yapılabilecek olan süreçler hakkında bilgilendirme yapacağım'' diyerek meclis toplantısını sona erdirdi.

Meclis toplantısının ardından hak sahipleri tarafından belirlenmiş olan yedi temsilciyi odasında misafir eden Mehmet Kanar süreç hakkında bilgi aldı.
Öncelikle belirlenmiş olan tutarlara Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından herhangi bir müdahale yapılamayacağını belirten Mehmet Kanar,meclis toplantısında anlatmış olduğu konuyu burada temsilcilere tekrar ifade ederek Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin bu projede en mahsun kurum olduğunu belirtip, 68 dönümlük araziyİ TOKİ'ye kendilerinin teslim ettiği vurgusunu yaptı.

Süreci Takip Edeceğim

Temsilcilerin yaşamış oldukları sıkıntıları dinleyen Mehmet Kanar, bu sıkıntıların aşılması için hak sahiplerinin konuyu anlatan bir yazı ile kendisine ve AK Parti İlçe Başkanı Mutlu Turgut'a durumu iletmelerini istedi.Devlet işlemlerinde yazılı başvurularının dikkate alındığını belirten Kanar,sürecin en başından gelinen noktaya kadar yaşananları aşama aşama kendilerinden talep ederek oluşturdukları dilekçeyi siyasi kanal üzerinden ilçe başkanlığı aracılığıyla da takip ederek oluşan bir mağduriyet var ise bu sorunun giderilmesi için çaba sarf edeceğini aktardı.

Başkan Kanar ile yapılan toplantıya CHP İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru, CHP ve İYİ Parti Meclis üyeleride katılım sağladı.

Toplantının ardından meydanda kendilerini bekleyen hak sahiplerine açıklama yapan heyet, sürecin ne şekilde işlemesi gerektiğini belirtip, Başkan Kanar'ın yazılı başvuru ardından süreci takip edeceği  bilgisi verdiği bilgisini paylaştılar.

WhatsApp Image 2023-11-01 at 18.33.47

WhatsApp Image 2023-11-01 at 18.33.38392884871_873839460994747_6344895228885603876_n

Editör: Haber Merkezi