‘Çalışan Gazeteciler Günü’ nün 63. Yılında Mustafakemalpaşa’da görev yapan yerel basın mensuplarıyla Mustafakemalpaşa Belediyesi Muradiyesarnıç Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen kahvaltı programında buluştu.

Kahvaltının ardından  Başkan Kanar, yaptığı konuşmada, basın mensuplarının topluma doğru ve zamanında bilgi aktarma, başarıları alkışlatma, sorunları hızlı bir şekilde çözme konusunda kritik bir rol üstlendiğini vurguladı. Basının milletin müşterek sesi olduğunu ifade eden Başkan Kanar ‘’Toplumu bilgilendirme, sorunlara ışık tutma ve başarıları kutlama noktasında kilit bir görev üstleniyor. Bu özel gün vesilesiyle, basın mensuplarının emeklerine duyduğumuz derin saygıyı bir kez daha ifade etmek istiyorum" dedi.

5 yıllık görev süresinin dolmasına kısa bir süre kalan Başkan Kanar, bu dönem içinde yaşanan zorluklara rağmen ilçeye yatırımların devam ettiğine vurgu yaptı. Başkan Kanar pandemi, global anlamda yaşanan ekonomik kriz, Rusya-Ukrayna savaşı, 6 Şubat depremi ve ardından yaşanan sel felaketlerine rağmen ilçede yapılan çalışmaların devamı için büyük çaba harcadıklarını belirtti.

Başkan Kanar soru cevap şeklinde devam eden programda şu konulara değindi,

İlçeyi 3 defa dolaştık

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle tam işleri yoluna koyduğumuz dönem tanıştık. Maske nedir bilmezken, hayatımızın en önemli parçası oldu. İlçeyi 3 kez baştan sona gezdik, düşünün normal dönemde sadece ana temizliği yapılan yolları, dezenfekte etmek için ilaçlı suyla yıkadık. İnsanlar eczanelerde maske bulmakta zorlanırken biz maske üretip vatandaşa ücretsiz dağıttık. Birçok kayıp yaşadık ama bunlara rağmen çalışmaya devam ettik.

İlk Öncelik Kentsel Dönüşüm

Deprem hayatın bir gerçeği, onunla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Mustafakemalpaşa birinci derece deprem bölgesi, ilçenin ortasından diri bir fay hattı geçiyor.6 Şubat depremi bizlere kendini bir kez daha hatırlattı. Arsuz 105 bin nüfuslu bir ilçe depremin ardından oradaki yaraları sarmak için bir köprü kurduk.Bütün enerjimizi bölgeye verdik, büyük bir finansı oraya harcadık. Gördüklerimizden ders aldık, ilçemizin birinci önceliği ‘’Kentsel Dönüşüm’’ olmalı, ama bu sadece belediyenin bütçesiyle olacak iş değil. Devlet desteğiyle bu sorunu aşmamız lazım, belediye olarak denetimlerimiz devam ediyor. Ben ya da başka biri 31 Mart seçiminde kim başkan olursa bu iş ilk önceliği olmalı.

Keşke Kent Konseyi Kursaydık

Görev süreci boyunca ‘’Keşke bunu yapmasaydım’’ dediğiniz bir konu var mı? Ya da ilk zamanlarınızda özellikle sosyal medya üzerinden verdiğiniz cevapları keşke vermeseydim diyor musunuz! Sorusuna Başkan Kanar şu cevabı verdi.

Öncelikle keşke yapmasaydım dediğim bir şey yok, ama keşke yapsaydım dediğim bir şey var, ama ilk olarak sosyal medya konusuna yanıt vereyim. İnsanın değerlerine bir söz söylediğinde konumu, koltuğu ne olursa olsun tepkisiz kalamıyor, yanıtını veriyor. Başkan oldum diye bu davranışlara kayıtsız kalamazdım , o dönemde de gereken cevapları verdim.

Keşke yapsaydım dediğim, Ticaret Odası önderliğinde Kent Konseyi oluşturabilir, belirli dönemlerde fikir alışverişinde bulunabilirdik. Bunu aslında yine yaptık ama bir kimliği yoktu sadece, şimdi eğer yeni dönemde bize bu görev yeniden verilirse, bu yapıya benzer bir oluşum düşünüyorum, karar mercii bizim olduğumuz, fikir alışverişin de bulunabileceğimiz bir heyet kurabiliriz.

‘’Güçlü Diyalog’’ Sloganıyla Yola Çıkan İlçe Teşkilatı

AK Parti İlçe Teşkilatı ‘’Güçlü Diyalog’’ sloganıyla yola çıktı, geçtiğimiz hafta, Cumhur İttifakı üyesi MHP ile, geçmiş dönem ilçe başkanı ve yönetim kuruluyla ve son olarak sizlerle bir araya gelindi, sizce bunun için biraz geç kalınmadı mı? Sorusuna Başkan Kanar’’ Yönetime gelen arkadaşlar da tecrübesiz, bazı gerçekleri göremeden hareket ettiler, yapmak istedikleri şeyler ilçenin, partinin, siyasetin ana temasına uymadı, onlarda anladı bunu ve şimdi değişime gidiyorlar. Bu yüzden son dönemdeki birlikte olma hareketleri meydana geldi. Dediğim gibi zaman içinde tecrübe edinecekler.

Paşada’da yayınlanan röportaj da geçen cümleyi içime sindiremiyorum, Şükrü Erdem sanayi sitesinden dükkan komşumdur, kendisiyle kişisel olarak hiç bir sorunum yok, ama o dönem üyesi olduğu parti ile temsil ettiğim AK Parti siyasi olarak birbirine zıt fikirlere sahip, kesinlikle oraya içeriği ne olursa olsun ziyarete gidilmemeliydi. Bu siyasi olarak büyük bir hata, görüşmede geçen’’ Bana sen gelme, il başkanın gelmesin beni Recep Tayyip Erdoğan’ın araması gerekiyor’’ cümlesi kabul edilir bir yaklaşım değil, bunu kabullenemiyorum’’ ifadelerini kullandı.

Başkan Kanar adaylık konusunda açıklanacak isim kim olursa olsun Cumhur İttifakı olarak kazanmak konusunda herkesin tüm enerjisiyle çalışması gerektiğini belirtti.

Kurban Bayramı Etkinliklerle  Dolu, Nerede Ne Var? Kurban Bayramı Etkinliklerle Dolu, Nerede Ne Var?

Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

BAŞKAN KANAR, GAZETECİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI (3)BAŞKAN KANAR, GAZETECİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI (1)

Editör: Haber Merkezi