Fazla çay tüketimi kansızlık gibi sağlık problemlerine neden olsa da doğru miktarda tüketilen çayın oldukça riskli bir hastalık için haftalar içinde değişim yaratabildiği öğrenildi.

Çay, her mevsimin vazgeçilmez içeceği olarak görülüyor. Sıcak çayların yazın içilemeyeceği düşünülse de çay tiryakileri çayın harareti aldığını savunuyor. Çayın faydaları saymakla bitmiyor. Yapılan araştırmalara göre tedavi edilmezse inme, kalp krizi hastalıklara neden olan yüksek kolesterol için etkili sonuçlar sağlayan çay haftalar içinde kolesterolün düşmesini sağlayabiliyor.

Hastalık Risklerini Azaltıyor

Çay Araştırmacısı Dr. Tim Bond şunları söyledi: "Her gün, hem siyah hem de yeşil çayın kolesterolü düşürme yeteneği de dahil olmak üzere, bir fincan kahvenin sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Çeşitli araştırmalar, özellikle sütlü veya sütsüz siyah çayın, kolesterol de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir."

The Cochrane Library'de yayınlanan 11 çalışmanın sistematik bir incelemesi hem siyah çayın hem de yeşil çayın LDL kolesterolü düşürdüğünü buldu. Dr. Bond şunları söyledi: “Çay, antioksidan olan kateşin içeriği nedeniyle kolesterolü düşürdüğüne inanılıyor. Dahası, sevilen sıcak içecekler, kolesterol seviyenizin 12 hafta gibi kısa bir sürede düşmesini sağlayabilir. Önleyici Tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma bu süre zarfında LDL/HDL kolesterol oranında azalma olduğunu gösterdi.

2023-2024 Eğitim Yılı Takvimi Açıklandı 2023-2024 Eğitim Yılı Takvimi Açıklandı

Günde İki Veya Üç Bardak Yeterli

Dr. Bond'a göre, günde yaklaşık iki ila üç bardak çay yeterli olacaktır. " Ancak araştırmalar, sağlıklı bir kalp için günlük ideal çay miktarının günde dört ila beş bardak arasında olduğunu gösteriyor." Uzman, kolesterolünüzü düşürerek kalp hastalığı gelişme riskinizi de en aza indirebileceğinizi ekledi.

Çayın Faydaları

Sindirime Yardımcı Olur

Çay, sindirimi düzenlemeye yardımcı olur ve ayrıca mide bulantısı ve mide rahatsızlığından ishale kadar birçok sorunu tedavi edebilir. Çay ayrıca bağırsak iltihabını azalttığı gösterilen tanenler içerir. Bu, mide kramplarını yatıştırmaya ve irritabl bağırsak sendromunu tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Akıl Sağlığına Yardımcı Olur

Çay, kimyasal bileşimi sayesinde kilo vermeyi hızlandırmaya yardımcı olur. Çaydaki kafein enerjiyi artırmaya yardımcı olur, böylece egzersizlerinizi daha verimli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Enerjiyi Artırır

Çay, enerjiyi artırmaya yardımcı olabilecek az miktarda kafein içerir. Düşük kafein miktarları, yeşil çayı kafein alımını azaltmak isteyen insanlar için iyi bir seçim haline getirir. Çayın enerji artırıcı özellikleri ayrıca L-theanine olarak bilinen bir amino asit tarafından yönlendirilir.