Yeniköy Sahilinde düzenlenen meteor yağmuru gözlem etkinliğinin bu yıl 4.’sü organize ediliyor. Etkinlik her yıl Karacabey ve çevre illerden çok sayıda gökyüzü meraklısı vatandaşın katılması ile gerçekleştiriliyor.

F0MkoyqWAAExF_a

Alper Tüydeş etkinlik ile ilgili tüm detayları sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ile duyurdu.

Tüydeş paylaşımında:

“Bu yıl 4. kez meteorları izlemek için 12 Ağustos Cumartesi gecesi Bursa Karacabey'de (Yeniköy Sahilinde) buluşuyoruz.

Kayıt gerektirmeyen tamamen ücretsiz olan bu gökyüzü gözlem etkinliğine dair tüm detayları aşağıda sıralayacağım. Tek yapmanız gereken çıkıp gelmek.

Gözlem alanında 21.30'da başlıyoruz ve gece yarısı olana dek sizlere Derin Uzay, Meteor Yağmurları, Işık Kirliliği ve Güneş Sisteminin yanı sıra doğaya dair çeşitli sunumlarımız olacak. Gece yarısına dek sürecek gösterilerde eğlenceli sürprizlere de hazır olun :) Meteor gözlemi sunumların ardından gece yarısında alandaki tüm ışıkları kapatmamızla başlayacak. Ve sabaha dek sürecek.

- Etkinliğimiz bu yılda

@Karacabey_Bel katkılarıyla gerçekleşecek.

@uedascomtr 'de ışık kirliliğine karşı alacağı tedbirlerle bizlere daha keyifli bir gözlem imkanı sağlayacak o gece.

- Etkinlik alanımız sahil kenarı olduğundan az sinekli ama rüzgarlı olabiliyor. Esinti çok olursa sinek az olur. Rüzgar gece geç saatlerde azalsa da sonrasında serinlik kalabiliyor. Kıyafet seçiminizde buna göre alternatifiniz olsun mutlaka.

- Bence her katılımcı sinek kovucu sprey, hırka ve yer yatağı mutlaka getirsin. Dürbün veya teleskop getirmeli miyiz diye de çok soruluyor. Meteor yağmuru en güzel çıplak gözle izlenir. Gece boyu en çok meteoru görenler yere sırtüstü yatıp yıldızları izleyenler olacaktır :) Kamp sandalyeleri ile gelenler her sene boynum koptu diye şikayet ediyor bilginiz olsun. Deniz yatağı ile gelen o kişinin yaratıcılığı ile gelin bence :)

- Gözlem alanında yine belirlediğimiz bölgede o gecelik kamp kurabileceksiniz. Zemin kum. Yakında seyyar tuvalet de kurulacak. Suyunuzu yanınızda getirin. Alan geniş herkese yetecek yer var. Çadır kuracaklar alana erken gelsinler ama. Etkinlik alanı yerleşim yerine yürüme mesafesindedir. Yazlık tatil bölgesi olduğundan gece geç saatlere kadar açık market/büfe bulabilirsiniz.

- Etkinliğe yalnız başınıza, ailece, çocuklarınızla veya arkadaş grubunuzla katılabilirsiniz. Ben yıldızların altında bebeğini uyutan aileler de gördüm, büyükannesiyle geleni de. Birlikte çok daha güzel oluyoruz.

- Etkinlik alanında ateş yakmak, mangal, semaver vb şeyler kesinlikle yasaktır.

- İçki konusu her sene dile geliyor. Kimsenin içeceğine karışmıyoruz. Lakin birden fazla arkadaş grubu alanda masa birleştirip içki içmeye başlayınca çok geçmeden ses ve ışık konusunda o çevreden şikâyetler gelmeye başlıyor. Ve sonra hem bizim açımızdan hem diğer katılımcılar açısından zor anlar yaşanıyor. Bu konuda bu yılda tavrımız nettir; sofra kurup kalabalık gruplarla masa birleştirip ortamdan ayrı ortam kurmaya müsaade edilmeyecektir. Amacı gökyüzü olmayan gruplar için alternatif piknik alanları zaten bölgemizden mevcuttur. Oraya gidiniz. Çok net!

- Araç farlarının alana vurmaması için önlemler alıyoruz ama yine de etkinlik alanı otoparkında farları kapatmamız önemli. Gece yarısı itibariyle gözlem başlayınca telefonlarla zırt pırt oynamanız ekranın yayacağı ışık yüzünden çevrenizdekileri olumsuz etkilemektedir. Lütfen diğer insanlara da saygılı olalım; ışık ve gürültü kirliliği oluşturacak her türlü hareketten kaçınalım. Telefonu illa kullanacaksak en düşük parlaklıkta olsun lütfen!

- Yanında radyo veya müzik çalar getirip açanlar oldu zaman zaman. İlla dinleyecekseniz de kulaklık getirmeyi unutmayalım. Lütfen çevrenizdekileri bu konuda rahatsız etmekten kaçınalım!

- Geçen yıl en az 4200 kişiydik bu gözlemde. Ortalama değil bu rakam, güvenlik kamerasından gece yarısına dek tek tek saydık. Sonrasında gelenler de oldu hatta onlar yok bu rakamda. Türkiye'nin en büyük gözlem etkinliğine doğru koşuyoruz adeta. Peki bu kadar kalabalıkla güzel olacak mı? Merak etmeyin, etkinlik alanımız da en az gökyüzü kadar kocaman :) Kalabalık olmamız seyri olumsuz etkilemiyor. Aksine binlerce insanla aynı amaçla bir arada olmak ve kayan meteorları alkışlarla karşılamak hem keyifli hem de o kayma anına dikkat çekme açısından faydalı bile oluyor :) Ve çok güzel arkadaşlıklar, komşuluklar ve paylaşımlar gerçekleşiyor. Yine öyle olacak.

- Geçmiş yıllarda yine binlerce kişiydik ve inanın ertesi sabah kontrole gittiğimde alanda 3-5 parça savrulmuş çöp dışında kirlilik yoktu. Gelen kitle bu yönden de harika! Ve inanıyorum bu yılda temizlik konusunda herkes aynı hassasiyeti gösterecek. Binlerce kişi olmamızın alanı kirli bırakmamızı gerektirmediğini yine  göstereceğiz. Geçen yıl yerel esnaftan gelen misafirlerle ilgili öyle güzel yorumlar aldım ki; 'Bu insanları nereden buldunuz, o kadar anlayışlı ve kibarlardı ki keşke tüm müşterilerimiz öyle olsa' gibi şeyler demişlerdi :) Sizi çok seviyorlar ve bekliyorlar bilginiz olsun. Aşağıya Karacabey'de gözlemden önce gündüz yapabileceklerinize dair bir tweet atacağım yine.

- Alanda güvenlik için Jandarma olacak yine. 4 yıldır güvenliğe dair en ufak bir sorun yaşamadık çok şükür. Gelen insanlar böyle güzel oldukça yaşayacağımızı da hiç sanmıyorum. Genç yaşlı kadın veya erkek tek başına gelip alanda kalıp tek başınıza geri dönebilirsiniz.

- Otobüsle katılacaklar için önce Karacabey Terminaline gelip oradan da Yeniköy arabalarına binmeniz lazım. Saat 21.00'a dek Karacabey Terminalinden Yeniköy arabaları yarım saatte bir kalkıyor. Sonrasında sadece 24.00'da son araba kalkacak Yeniköy'e bilginiz olsun. Gözlem alanından yani Yeniköy'den geri dönüş için ise Karacabey Terminaline sefer olmadığından gece saat 02.00 ile 03.00 arasında bir otobüs belediye tarafından ücretsiz kalkacak sizler için bilginiz olsun.

Threads Kullanıma Açıldı! Nedir ve Nasıl Kullanılır? Threads Kullanıma Açıldı! Nedir ve Nasıl Kullanılır?

- Özel araçla gelecek olanlar için etkinlik alanı konumu: https://goo.gl/maps/GwopY3CQCZUQ8NoP6 burasıdır. Erken gelenler alana yakın bir yerlere park edebilir. Geç gelirlerse daha gerilerde park yeri bulup biraz daha yürümek durumunda kalırlar.” ifadelerine yer verdi.