Kuru 100. yılına ilişkin yayınladığı mesajda Cumhuriyet'in ilkelerine dikkat çekerek, " Cumhuriyetimizin ilanının 100. yıldönümünü büyük bir gurur, coşku ve heyecanla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, rahmet ve şükranla anıyoruz.’’ dedi.

"CUMHURİYET: MİLLETİN KENDİ EGEMENLİĞİ"

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının hayata geçirdiği devrimler üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyetinin bugün 100 yaşında olduğunu kaydeden Başkan Kuru, ‘’ Büyük Önder Atatürk’ün, “Türk Milletinin şiarına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir.” dediği yeni çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Aziz Türk Milletinin çatısı altında; ırk, din, dil ve cemiyet farkı gözetmeksizin idare edilenlerle idare edenleri demokrasi çizgisinde buluşturan Cumhuriyet, kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi kucaklayan, birinci sınıf vatandaş olarak gören, farklılıkları ortak zenginlik olarak tanımlayan, toplumun bütün unsurlarını kendinde toplayan bir yönetim biçimi, milletin kendi egemenliğini kullandığı devlet yapısıdır.’’

Cumhuriyet Gençleri Mustafakemalpaşa'yı Aydınlattı Cumhuriyet Gençleri Mustafakemalpaşa'yı Aydınlattı

"BÜYÜK FEDAKÂRLIKLARLA KURULAN ÜLKE"

Kuru, ’’Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümünü yaşadığımız bu tarihi gün, bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Bugün, her zamankinden daha çok sahip çıkmamız gereken Cumhuriyet; eşitlik, özgürlük, laik demokrasi ve çağdaşlık ilkelerini kapsamaktadır. Hak ve hürriyetlerinden mahrum ve yoksun bırakılmış toplumların, ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Tarih, hak ve hürriyetlerini kaybeden ve sonuçta yok olan toplumların örnekleriyle doludur. Bundan 100 yıl önce ağır bedeller ödeyerek, gerçekten çok zor şartlarda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni, Cumhuriyetimizin önderi Gazi Mustafa Kemal’in belirlediği ilkelerle muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak için kesintisiz bir mücadele içindeyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor; Aziz Milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum."

Editör: Haber Merkezi