Ankara Spor Salonu'nda "İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı" sloganıyla yapılan kurultayda ilk turda salt çoğunluk olan 684 oya ulaşan aday olmadığı için seçim ikinci tura kaldı.

CHP'nin Ankara Spor Salonu'nda yapılan 38. Olağan Kurultayı'nda saat 21.00 da başlayan oy verme işlemi 23:00 te sona ermişti. Oy sayımının ardından açıklanan sonuçlarda iki adayında salt çoğunluk olan 684 oyu alamamasından dolayı seçim ikinci tura kaldı. 

İlk turda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı.

2. tur oylamanın sonucu 812 delegenin oyunu alarak Özgür Özel salt çoğunluğu sağladı. Böylece Özgür Özel, CHP'nin 8. genel başkanı oldu. Kemal Kılıçdaroğlu ise 536 oyda kaldı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından kürsüye gelen Özgür Özel bir teşekkür konuşması yaptı. Özel, "Bu salondan 130 milletvekilimizle el ele, omuz omuza çıkıyorum. Salona il başkanlarımızla girdik, bu salondan 81 il başkanımızla kol kola omuz omuza çıkıyorum. İmza sayıları çok konuşuldu. Ben seçim sonuçlarını sayın başkanım müsaade ederse 1366 delegemizi bana oy vermiş kabul ediyor, hepsine teşekkür ediyorum" ifadeleri kullandı. 

Kılıçdaroğlu sosyal medyadan kutladı

Sonuçların açıklanmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu  yeni başkan Özgür Özel'i sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla kutlama, Kılıçdaroğlu paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

Depremin 1. Yıldönümü Depremin 1. Yıldönümü

Büyük Önderimiz Atatürk’ün emanetini, bugüne kadar onurla taşıdım. Ve bugün, kurultay delegelerimizin verdiği kararla, Genel Başkanlık görevine veda ediyorum. Bugüne kadar mücadelemize omuz veren herkese teşekkür ederim. Genel Başkanlık görevine seçilen yeni Genel Başkanımız Özgür Özel’i kutluyor, başarılar diliyorum.

Editör: Haber Merkezi