Ecem Muslu  ve Sosyolog Hanife Duygulu ’nun birlikte hazırlamış oldukları kitap ,akran zorbalığının nedenleri, türleri, ortaya çıkma hallerini, eğitimcilerin ve okul yöneticilerinin sorumlulukları ile uygulanması gereken hukuki/eğitsel süreçler hakkında bilgi veriyor.

Kitap hakkında açıklama yapan yazar Ecem Muslu'' Akran zorbalığı, eğitim hayatında da var olan bir davranıştır. Dolayısıyla akran zorbalığı, okul öncesi eğitimden yükseköğretime kadar tüm eğitim kademelerde görülebilmektedir.Okullarda  akran zorbalığının görülme sıklığının fazla olması, ailelere, öğretmenlere ve yöneticilere bazı sorumluluk ile görevler yüklemektedir. Kitapta ilköğretim (ilkokul – ortaokul ve lise ) düzeyinde yaşanan akran zorbalığı odak alınarak konu çok yönlü olarak ele alınmıştır. Eserde  akran zorbalığı durumunda nasıl hareket edilmesi gerektiği yönünde önemli bilgiler verilmiştir.  Akran zorbalığının önlenmesi amacıyla birçok öneri geliştirilirken Avrupa ülkelerinde  uygulanan çözüm yöntemlerini de değinilmiştir . Kitap, alanda bir rehber kitap olma özelliği taşımaktadır'' dedi.

Akran zorbalığı ile ilgili daha önce bazı ulusal projelerde ve eğitim etkinliklerinde de yer alan Ecem Muslu,ünlü eğitimci Maria Montessori’nin “Lütfen her şeyi yapabilen sevgili çocukları dünyada ve insanlar arasında barış ve huzurun sağlanması için benimle birlikte eğitin”, sözüne atıf yapan Muslu çocukların hoşgörü, barış ve mutluluk içerisinde eğitim yapabilmesi için kendi üzerine düşenleri yapmaya devam edeceğini belirtti.

MEB Mustafakemalpaşa’da Öğretmenlerle İstişare Edecek MEB Mustafakemalpaşa’da Öğretmenlerle İstişare Edecek

Basımı gerçekleşen kitabı İlçe Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Kaymakam Refiki Ferit Can, İlçe Milli eğitim müdürü Veysel Çalık ve şube müdürlerine takdim eden Muslu, bu süreçte kendisine verilen destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

WhatsApp Image 2023-12-21 at 17.46.33 (1)

Editör: Haber Merkezi