Kabulbaba Er Meydanında Zeybek Rüzgarı Esti Kabulbaba Er Meydanında Zeybek Rüzgarı Esti

Esnaf temsilcileri, faiz artışı nedeniyle daha önce kullandıkları kredi taksitlerinin de arttığını belirterek, faiz kararının geri alınmasını istedi.

Mustafakemalpaşa Esnaf Odaları Binası'nda yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Esnafın ve Sanatkarın ticari faaliyetlerine devam etmek ve işletmelerinin ihtiyaçları veya yeni girişimler için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamak amacıyla; esnaf kefalet kooperatiflerinden belirli faiz oranlarında çektikleri kredilerin faiz oranlarında tarihsel olarak geriye dönük faizleri yükseltilmiştir.

Ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon esnafımız, esnaf kefalet kredi kooperatiflerinden kredi kullanmaktadır. Mevcut iktidar, 1 Nisan sabahı esnaf kefalet kredi kooperatiflerindeki Devlet ödeneklerini geriye alarak kredi kooperatiflerini parasız bırakmıştır. Bu yetmiyormuş gibi şimdi de 1,5 milyon esnafımızın kullanmış olduğu kredi faiz oranlarını geriye dönük olarak yükseltmiştir.

Bugünlerde durağan bir ekonomik piyasada can çekişen, zorda olan esnafımıza iktidar eliyle bir daha eziyet yapılmaktadır.

1 Mayıs itibarıyla; 04.01.2021-30.04.2024 tarihleri arasında kredi kullanmış bir esnafımızın, tarihler arasında kademeli olarak % 100 ile % 127 oranında kredilere faiz artışı yapılmıştır.

Bu yapılan düzenleme önceki yıllarda yüksek faizden düşük faize inerken uygulanmamıştır. İktidar bu uygulamadan derhal vazgeçmeli ve esnafımıza nefes aldırmalıdır. Bu sebeple Esnafımızın çatı örgütleri Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB)'ni bu garabet uygulamanın kaldırılmasında göreve çağırıyoruz.

"Mevcut piyasadaki faizin yükselişinin sorumlusu ESNAF değildir."

Editör: Haber Merkezi