Temmuz 2020 yılında hak sahibi olarak belirlenen ve geçtiğimiz günlerde yapılan çekilişle daire yerleri belli olan TOKİ proje hak sahipleri açıklanan peşinat ve taksit tutarlarının çok yüksek olması nedeniyle isyan ettiler.

2+1 nitelikli 466 adet ve 3+1 nitelikli 195 adet olmak üzere toplamda 661 adet konut için hak sahibi olan vatandaşlar, en düşüğü 128 bin TL peşinat, 6 bin TL taksit ile başlayan ödemelerin kendileri tarafından karşılanamayacağı belirterek proje tanıtılırken düşük taksit tutarları belirtilmişti biz bu paraları nasıl öderiz diyerek yetkililerden yardım istediler.

Ödeme planının açıklanmasının ardından sosyal medya üzerinden organize olan hak sahipleri kısa süre içinde kendi aralarında oluşturdukları Whatsapp grubu iletişim halinde olmaya başladılar.

Grup içinde yapılan yazışma ile pazar günü öğretmen evinde buluşan grup buradan inşaatın devam ettiği TOKİ alanına geçtiler.

Buradaki buluşmaya Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru, Deva Partisi İlçe Özlem Bayraktar, İYİ Parti Bursa Büyükşehir Belediye Meclis üyesi İsa Söğüt, CHP Mustafakemalpaşa Belediye Meclis üyesi Elçin Demiroğlu ve hak sahipleri katıldı.

Bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru''

Yer Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi Lalaşahin TOKİ proje inşaat alanındayız. TOKİ hak sahibi  vatandaşlarımız için buradayız, atarken mangalda kül bırakmayan iktidar halkın yanında toplumun yanında olduğunu bahseden iktidar, vatandaşın yanında olduğunu ısrarla her platformda dile getiren iktidar, bugün gelinen noktada arkamızda görmüş olduğunuz TOKİ konutlarıyla alakalı 684 vatandaşımızın mağdur etmektedir.Mağduriyetin en büyük sebebi ise şudur, bu inşaatlar başlamadan önce çıkıp televizyon kanallarında yerel basında kapı kapı gezip şunu sundular ''Mustafakemalpaşa'ya dev yatırım dar gelirli vatandaşa konut sahibi yapacağız'' diye yola çıktılar. Gelinen nokta ise şu, o günün rakamlarıyla en pahalısı 400-450 bin liraya mal olacak bir dairenin bugün en uygun fiyatlı olanı 2 milyon liralara yakın, buna da bir şey demiyor vatandaş eyvallah diyor yeter ki başımızı sokacak bir evimiz olsun. Fakat durum öyle değil iki şıkla yola çıkıldı bir sabit ödeme, 2 memur zamına göre ayarlanacak dediler bir kelime oyunuyla memur zammını içine sokarak bu noktaya getirdiler. 684 konutun kurası çekildi vatandaş hak sahibi iken 4 vatandaş kuraya dahi alınmadı. Şimdi arkadaşlar kaba taslak bir hesap yaptığımızda memur zammıyla bu işe giren vatandaş her sene 2000 TL bakın 2000 TL diyorum kim memur zammı öyle bir rakam değil.

2000 TL ödeme farkını koysak, 4 milyon liraya geliyor daire  ve borç bitmiyor dairenin borcu bitmiyor.Şimdi bu projeyi dar gelirliye mi yaptın konutları, yoksa dar gelirli vatandaş bu işten cayar diyerek da birilerine peşkeş mi çekeceksiniz?
Soru çok basit bu vatandaşlar buraya güvenerek kirada oturdu evlerine taahhütlerde bulundular, şu tarihte evden çıkacağım kendi evime geçiyorum, şimdi bu vatandaşın ikinci mağduriyetini kim giderecek mangalda kül bırakmayan iktidar yetkilileri hani halk iradesinin önünde hiçbir şey geçemezdi,burası halk bunların içinde AKP'lisi var CHP'lisi var İYİ Partili'si  var MHP'lisi var halkına bu kadar düşman bir iktidar olabilir mi?

Hani bu evler yapılırken KDV yüzde 1 di  bugün %10 bu vatandaşın mağduriyetine giderin hemşerim giderin, bu bu iş nereye gidecekse ben ve siyasi parti temsilcisi arkadaşlarım sonuna kadar bu mağdur vatandaşın yanında olduğumuzu belirtiyorum.Namusum şerefim üzerine söz veriyorum, sonuna kadar yanlarındayım nereye taşınacaksa bu konu nereye gitmesi gerekiyorsa da oraya kadar da götüreceğiz göreceksiniz.
Bir daireye 150 bin TL önden para istiyorsunuz  vergisiyle algısıyla 200 bin lira, insanları daha fazla mağdur etmenize izin vermeyeceğiz önümüz 31 Mart seçimleri seçimleri bu vatandaş nereye oy verirse versin ben burada ilçe başkanı olarak değil bu halkın yanında olan bir kardeşleri olarak bulunuyorum. Bu konuyu ilk olarak Çarşamba günü yapılacak belediye meclis toplantısına taşıyacağız, çarşamba günü saat 14:30 da belediye binası önünde buluşalım'' ifadelerini kullandı.

Kuru'nun konuşmasının ardından söz alan hak sahipleri ise emeklinin aldığı paranın 7500 Tl olduğu bir dönemde bizden maaştan daha fazla taksit isteniyor, biz ne yiyip içeceğiz, nasıl olacak, düşük gelirli diye yapılan projeye bir bakın, düşük gelirli bu parayı nasıl ödesin, ev hayallerimiz vardı, hayallerimiz aldılar bizden, hak sahibiydik dert sahibi olduk şeklinde açıklama yaptılar.

WhatsApp Image 2023-10-29 at 20.37.59WhatsApp Image 2023-10-29 at 20.37.58

Türk Mutfağı Haftası'nda Mustafakemalpaşa Lezzetleri Türk Mutfağı Haftası'nda Mustafakemalpaşa Lezzetleri

Editör: Haber Merkezi