Depremin 1. Yıldönümü Depremin 1. Yıldönümü

İstanbul'daki kayıtsız göçmenler tek tek tespit edilerek geri gönderilmeye başlandı. Sığınmacı statüsünü farklı şehirlerde alanlar da geri gönderiliyor.

Muhammed Halili, Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından Halep'in Selahaddin Mahallesi'ndeki evini terk ederek Türkiye'ye geldi. Geçici sığınma başvurusunu Hatay'da yaptı. Bir müddet Hatay'daki Apaydın Çadır Kampı'nda kalan Muhammed, kampın zor koşullarına dayanamayarak İstanbul'un yolunu tuttu. Independent Türkçe'den Cihat Arpacık'ın haberine göre, Gaziosmanpaşa'da bir avize atölyesinde çalışmaya başlayan Muhammed'in bir çocuğu burada okula başladı, diğer çocuğu ise burada doğdu. Günde 70 TL yevmiyeyle çalışarak ailesini geçindirmeye çalışan Muhammed'in hayatı 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin ardından daha da kötüye gitti. Şimdi, bir polis kontrolüne denk gelip geri gönderilmemek için evinden çıkmıyor. Eğer geri gönderilirse iki çocuğuna ve eşine bakacak kimse yok. Birçok kişiye göre AK Parti'nin özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni kaybetmesinin nedenlerinden biri halkın Suriyeli mültecilerden duyduğu rahatsızlık. Seçimlerden sonra hükümetin mültecilere yönelik daha sıkı bir politika izleyeceğinin işaretleri geldi ve bu politika izlenmeye başlandı. İstanbul'un bazı ilçelerinde Arapça tabelalara yönelik yapılan denetimlerin ardından işyerlerine ani baskınlar gerçekleştiriliyor. Çalışma izinleri olmayan Suriyelilere işlemler yapılıyor ve bu işletmelere yüklü cezalar yazılıyor. Fatih, Zeytinburnu, Bağcılar, Esenler ve Esenyurt gibi ilçeler bu denetimlerin en sıkı yapıldığı ilçeler arasında. Birçok işletme sahibi, çalışma izni olmayan Suriyeli çalışanlarını işten çıkardı. Aslında bu sorun 7 yıllık geçici koruma politikasının ürettiği bir sıkıntı.

GÖÇ İDARESİ YETKİLİLERİ: KAYITSIZ GÖÇMENLER VE SUÇA KARIŞANLAR GÖNDERİLİYOR

Savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacıların yüzde 90'ı kayıtlı. Suriyelilerin, geçici koruma hakkını hangi şehirde aldılarsa o şehirden dışarı çıkmaları yasaktı. Ancak denetimler sıkı yapılmadığı için birçok sığınmacı iş ve eğitim imkanlarının daha iyi olduğu büyükşehirlere geldi. Resmi rakamlara göre İstanbul'da 547 bin Suriyeli sığınmacı olması gerekirken denetimsizlik nedeniyle bu sayı çok daha fazla. İşte bu yeni denetimler, geçici korunma hakkını başka şehirlerde aldığı halde İstanbul'da yaşayan Suriyelilere ya da hiçbir kaydı bulunmayan göçmenlere yönelik yapılıyor. Göç İdaresi yetkililerine göre geçici koruma hakkı İstanbul'da bulunmayan Suriyeliler tespit edildiklerinde ikametleri hangi şehirde kayıtlıysa o şehre gönderiliyor. İstanbul'da on binlerce Suriyelinin ikamet izni olmadan şehirde yaşadığı tahmin ediliyor. İstanbul'daki Suriyeliler arasında "hepimiz geri gönderileceğiz" söylentisi çoktan başlamış durumda.

"GÖNÜLLÜ GERİ DÖNÜŞ" BELGESİ İMZALATILANLAR VAR"

Şimdiye kadar sınır dışı edilenler de var. Yetkililere göre sınır dışı edilenler suça karışanlar ya da gönüllü gidenler. Bazı Suriyelilere "Gönüllü Geri Dönüş" yazısı imzalatıldığı öne sürülüyor. Suriyeli sığınmacıların sıkıntıları bu kadar basit bir çerçevede değil. Şu anda sınır kapılarından geçici koruma kabülü yok denecek kadar az. Uzun bir süredir mültecilere İstanbul'da ikamet izni zaten verilmiyor. Turist vizesiyle İstanbul'a gelenlerin büyük kısmı ise bir daha geri dönmedikleri için şu anda zaten kaçak statüsünde.

ÇALIŞMA İZNİ VERİLMİYOR

Bir Suriyeli sığınmacı, geçici korunma hakkını İstanbul'dan aldıysa dahi çalışma izni alması çok zor şartlara bağlı. İşyeri sahiplerinin başvuruları da bürokrasiye takılıyor. İstanbul'da ikamet izni verilen ancak çalışmasına müsaade edilmeyen binlerce Suriyeli işsiz kalmış durumda. İstanbul'da ikamet izni olmadığı halde birçok aile çocuklarını bu şehirde okula yazdırmıştı. Okul idareleri bu çocukların derslerine devam etmelerine göz yumuyorlardı. Ancak yeni dönemde o çocukların durumunun ne olacağı kestirilemiyor.

ÖĞRENCİLER DE MAĞDUR

Sadece ilk ve ortaokul öğrencileri değil üniversite öğrencileri de bu sıkıntıları yaşıyor. İstanbul'daki üniversitelerde okuyan 3 binden fazla Suriyeli öğrenci durumlarının ne olacağını bilmiyor. Çünkü onların da İstanbul'da ikamet izinleri yok. Öğrenci izni için resmi bir Suriye pasaportu ve bin dolara yakın bir ödeme yapmaları gerekiyor. Ancak İstanbul'daki Suriye konsolosluğu görevlilerinin keyfi tavırları ve aşırı iş yükü birçok Suriyelinin pasaport almalarına veya pasaportlarını yenilemelerine mani. Bu durum daha önce Gaziantep merkezli olarak kurulan ve Türkiye'nin de destek verdiği Suriye Geçici Hükümeti kanalıyla çözülebiliyordu. Bir dönem Türkiye tarafından "Suriye'nin meşru hükümeti" olarak kabul edilen geçici hükümet, Suriyeli sığınmacılara pasaport dahi veriyor ve bu Türkiye makamlarında kabul ediliyordu. Ancak bu uygulamadan vazgeçilmiş durumda. Geçici hükümet öğrencilerin diplomalarını onaylayabiliyor ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) geçici hükümet tarafından onaylanan diplomaları kabul ediyor. Geçici hükümetin onayladığı diplomalar YÖK tarafından kabul edilse de İçişleri Bakanlığı nezdinde makbul değil.
Kaynak: Sondakika.com
Editör: Haber Merkezi