Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih başvuruları, 19 Temmuz'a kadar yapılacak.

Türkiye genelinde bu yıl 2 bin 492 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci alınacak. Sınavla öğrenci alan okullara toplam 206 bin 414 öğrenci yerleştirilecek. Anadolu liselerine 71 bin 22, fen liselerine 40 bin 470, sosyal bilimler liselerine 10 bin 740, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 356, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 41 bin 826 kontenjan ayrıldı.
İşveren Eğitimli Çalışan Arıyor
4+4+4 eğitim modeline geçilmesinin ardından çıraklıktan yetişen eleman bulma konusunda sıkıntı yaşayan işveren, meslek liselerini tercih eden kesime yöneliyor.
Mustafakemalpaşa’dan dünyaya açılan Rani Mobilya sahibi ve Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi Mehmet Çalışkan, mobilya sektöründe eleman bulma konusunda büyük sorun yaşadıklarını belirterek, LGS tercihi yapacak öğrencilerin meslek liselerindeki ağaç işleri ve mobilya dekorasyon bölümlerini tercih etmeleri konusunda hassas davranmaları gerektiğine vurgu yaptı.
Çalışkan’’ Geleceğimiz teminatı gençlerimiz için çok önemli günler yaşıyoruz, yapacakları tercihler ile hayatlarına yön verecekler. LGS sınav sonucuna göre yapılacak olan seçim onlar için çok değerli, bakın üniversite sınavına hayatınızda bir çok kez girebilir ve değişik tercihler yapabilirsiniz, fakat LGS sınavına bir kez girebilir ve buna göre bir kez tercih yapabilirsiniz, bu yüzden yapacağınız tercih konusunda çok iyi düşünüp karar vermeniz gerekiyor.
Benim ailemden gelen bir gelenek mesleğim, rahmetli babamın 70 sene önce açtığı yolda, teknolojinin gereklerini yerine getirerek devam ettirdiğimiz ve şuan dünyaya açıldığımız bir işletmenin sahibiyim. Teknoloji ne kadar gelişmiş olsa da bunu yönetecek bilgi ve beceriye olan insanlara ihtiyacımız var, maalesef son dönemde bu kişilere ulaşma konusunda zorluk yaşıyoruz. Meslek liseleri zorunluluk halinde tercih edilen okullar olarak gündeme geliyor, bu tamamen yanlış bir düşünce, meslek liseleri ülkenin üretmesi konusunda çok önemli bir yere sahip. İçinde bulunduğum mobilya sektörü devamlılığı olan ve kalifiye elemana mevcut ekonomik şartları baz aldığımızda iyi gelir kazandıran bir sektör, eğitim konusunda zorlanan evlatlarımızın gelecek endişesi yaşamaması için meslek liselerinin mobilya bölümlerini seçmesi gerektiğini düşünüyorum.
Biz Rani Mobilya olarak kendi sektörümüzde eğitime tüm desteği vermeyi ve okullarında başarılı olmuş olan öğrenciler ile çalışma düşüncemizi her seferinde vurguluyoruz. Bizler meslek liselerinde okuyan öğrenciler sayesinde ara eleman değil aranan elemanlar ile yolumuza devam etmek istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

image00009-1

image00006-2

Ecem Muslu'nun ''Akran Zorbalığı''Kitabı Raflarda Ecem Muslu'nun ''Akran Zorbalığı''Kitabı Raflarda

image00001-2

Editör: Haber Merkezi