2023 yılının son haftasını yaşadığımız bu günlerde 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimler için siyasi partiler hummalı bir çalışma sergiliyor.Mustafakemalpaşa kulislerinde Cumhur İttifakı adayının hangi partiden çıkacağı, adaylık süreci, İYİ Parti ve CHP de adayların kim olacağı merak konusu. Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti İlçe Teşkilatını ziyaret eden Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu sorulan bir soruya yönelik olarak Şükrü Erdem ile görüşüyoruz yanıtı vermiş ve ilçenin gözü bir anda Şükrü Erdem'e çevrilmişti.

Milli Coşku Adnan Menderes Meydanı'nda Yaşanacak Milli Coşku Adnan Menderes Meydanı'nda Yaşanacak

Hem bu konuya açıklık getirmek, hem de genel ilçe siyasetini değerlendirmek için sanayi sitesinde bulunan eczanesinde eski spor bakanı Şükrü Erdem'in misafiri olduk.

Samimi bir ortamda geçen buluşmada Erdem 2019 seçimlerinden, bu dönem ki görüşmelerine tüm sorularımıza içtenlikle  cevap verdi.

İlk olarak 2019 seçimlerini değerlendiren Erdem, aday olmasındaki en büyük etkenin Meral Akşener olduğunu belirterek ''beraber çalıştığım, kızımın sözünde istemesinde bulunan , çok iyi tanıdığım biri, adaylık sürecinde beni aradı gece saat 2, sana daha önce milletvekilliği önermiştim siyaseti bıraktım dedin, tamam dedim, ama şimdi biz bir yola çıktık ''Cesurlar Hareketi''olarak, senden belediye başkan adayı olmanı istiyorum dedi''. 

Kendisine ilçenin durumunu anlattım, dünürlerim, kızım olmam gerektiği konusunda bana  baskı yaptılar aday olduk, aslında seçimi de kazandık, süreci herkes çok iyi biliyor.

Meral Akşener ile seçim sonrası görüştünüz mü?

2019 seçimlerinde biz Türkiye genelinde İYİ Parti olarak en yüksek oy oranını Mustafakemalpaşa'da yakaladık, ama yapılanlardan dolayı seçimi kağıt üzerinde kaybettik. Seçimden sonra Meral Hanım, kazanan belediye olan Susurluk'u ziyaret etti, oradan ilçemize geldi,Ciğerci Osman'da yemek yedi, beni aramadı, beni sormamış bile, ben bu olaydan dolayı çok kırıldım, ama o süreçte partiye zarar vermemek adına istifa etmedim.Bir kaç defa kendisine haberde gitmiş, Şükrü Erdem kırgın diye ama bana dönmedi, benim için bitmiştir.

İYİ Parti'den aday olmanız konusunda teklif geldi mi?

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Burak Akburak aradı , adaylık konusunda kendisine direk aday olmayacağımı söyledim, sonra ilçe yönetiminden Dallıca'daki çiftliğimde beni ziyaret ettiler'' Bakanım aday olun intikam alalım'' dediler.Ben intikam almak için yapmam bu işi, intikam alınacaksa sizden almam lazım dedim, nasıl yani dediler. Ben aday oldum bir KAYI grubu tutturdunuz, Milliyetçilik bir fedakarlık gerektirir, ben fedakarlık yapmışım mevcut şartlarda seçime girdim.

Ama onlar ne yaptı müşait kartlarını aldılar, ama 150 küsür sandıkta ıslak imza yok yani sandık başına gidilmedi. Benim kazandığım seçim elinizle diğer tarafa verildi.Aynı zamanda BBP'ne  oy verdiler, benim günahım ne? şimdi aday ol diyorlar, aday olmam için bir sebep söyleyin dedim. 

Aynı şeyi Selçuk Türkoğlu'na söyledim, ben aday olmayacağım dedim, Aday olursam kazanırım, geçen seçimde kazandım CHP'nin muhalefetine rağmen kazandım.Özde CHP'liler oy verdi ama bir kısmı vermedi.

Selçuk Türkoğlu görüşmenizde neler konuşuldu?Başka arayan oldu mu?

Selçuk Türkoğlu aradı ben kendisine düşünmediğimi söyledim, bakanım sen yine hemen olmaz deme ben seni yine arayayım dedi kapattık.Daha sonra benim çok sevdiğim biri olan Lütfullah Kayalar aradı, kendisine de aynı şeyleri anlattım, abi dedim memleketin sorunu dağ gibi bunu İYİ Parti çatısı altından çözmek mümkün değil, topal ördek olursun. İstanbul kendi yağıyla kavruluyor, Mustafakemalpaşa'nın kendi yağıyla kavrulma ihtimali yok, belediyenin giderleri almış başını gidiyor.Bu şartlar altından bu işi döndüremem diye hepsine söyledim,evet İYi Parti beni istiyor ama benim makam merakım yok, ben belediye başkanı olayım gerisine bakarız düşüncem yok, ben hizmet için gelirim, bu hizmeti İYİ Parti altında veremem dedim.

İYİ Parti'den istifa ettiniz mi?

Şimdi İYİ Parti'de ismi geçen adaylar var, sizin geçtiğimiz hafta gittiğiniz toplantıda konuşuldu görüşülen adaylar konusu, ben parti içinde benim adaylığı isteyen herkese anlattım, bu şartlarda olmaz diye, parti içinde İsa Söğüt var aday adayı, Tevfik Demir'de istiyor, ama benim adım geçtiği için adaylık dosyaları alınmıyor, süreç böyle olunca, yarın öbür gün seni bekledik aday olmadık denmesin diye İYİ Parti'den istifa ettim. Yani adayların önünü açtım, İsa Söğüt'ü aradım, bak kardeşim istifa ettim önünüz açık, sizler aday olun dedim. İlerleyen zamanda geç kalınan bir durum olursa sorumlusu olmak istemiyorum.Benden yana beklentilerin bitmesini istedim.

AK Parti İlçe yönetiminden size adaylık teklifi geldi mi?

AK Parti İlçe Başkanı Mutlu Turgut geldi,her gittiğim yerde sizin adınız geçiyor dedi. AK Parti'den aday olmayı düşünür müsünüz? diye sordu bana. Şu cevabı verdim, senin gelmen ya da il başkanının gelmesiyle bu iş olmaz, beni AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın araması gerekiyor dedim.

Bu çok konuşulan bir konuydu, bu söz doğru yani!

Doğru tabi,ben de devlet ricali ne gerektiyorsa onu yaparım dedim, yani refüze etmem dedim.Benle ilgili dosya hazırlamışlar burada ben bunu Ankara'ya ileteceğim demiş. Benim bilgim yok ama o dosya Ankara'ya gitmedi. Bu rahmetli Demirel'in taktiğidir.Rakip gördüğün aday için uygularsın bunu, ama ben çok kilometre gördüm, beni reisiniz arasın dedim.

Peki neden Recep Tayyip Erdoğan'ın aramasını istiyorsunuz?

İlçenin belli başlı sorunları var, büyük sorunlar bunlar, bunları aşmak için benim istediklerimi almam lazım, bu arama gelirse bunları anlatırım, bunlar için destek verilecekse bu iş olur, yani benim istediğim siyasi bir kibir değil, memlekete hizmet için yapılması gereken bir hamle.Cumhurbaşkanı ile çok eski bir dostluğum var spor bakanlığı dönemimde, İstanbul Olimpiyat komitesinde ikinci başkanımdı, Ali Koyuncu'nun milletvekili olduğu dönemde ilk teklif bana geldi, Ali Koyuncu'nun olmasını ben istedim.İstediğim zaman kendisine ulaşırım ama ben birşey istemem, onlar isteyecek, ben de memleket için isteyeceğim. İktidar partisinin 4 yıllık bir süreci var, o yüzden böyle bişey dedim, ama kendisine ulaştı mı bilemem?

Son olarak ''belediye başkanı olursa odasına kimse giremez'' deniyor, bu konuda ne söylersiniz? 

Seninle bugün burada görüştük, görüşmem dedim mi?. Bakan olduğum dönemde de bir çok kişi geldi bana herkesle görüştüm.

WhatsApp Image 2023-12-25 at 18.53.34

 

Editör: Haber Merkezi