Mobilya Tasarım Öğrencileri İçin ''Geleceğe Atılan İmza'' Mobilya Tasarım Öğrencileri İçin ''Geleceğe Atılan İmza''

Prof. Dr. Mehmet Öz açıklamasında:

“Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2023-YKS), 17-18 Haziran 2022 tarihlerinde yapılacaktır. YKS sınavları, Bursa merkezin dışında ilçeler olarak İnegöl, Gemlik ve Mustafakemalpaşa’da yapılacaktır.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenecek YKS'nin ilk oturumu ve en çok adayın katıldığı Temel Yeterlilik Testi (TYT) 165 dakika olarak 22 binada gerçekleştirilecektir. TYT, 17 Haziran 2023 tarihinde saat 10.15'te başlayacaktır. Sınav yapılacak binaların kapıları saat 10.00’da kapanacak olup bu saatten sonra sınav binalarına giriş kesinlikle olmayacaktır.

Sınavın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT), 18 Haziran 2023 saat 10.15'te başlayacak, adaylara 160 soruyu cevaplamaları için 180 dakika verilecektir. Öğrencilerin sınav binalarına en geç saat 10.00’da girmiş olmaları gereklidir. Geç kalan adaylar sınava alınamayacaktır.

Yine 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacak üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) ise saat 15.45'te başlayacak ve adayların 80 soru için 120 dakika süreleri olacaktır. Sınav bina kapıları saat 15.30’da kapanacak olup bu saatten sonra sınav binalarına giriş kesinlikle olmayacaktır.

Adayların sınava girecekleri binaya gelirken yanlarında mutlaka sınava giriş belgelerini ve T.C. Nüfus Cüzdanı ya da T.C. Kimlik Kartlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları zorunludur. Kimlik kartlarını kaybetmiş olan adaylar için ilçemiz nüfus müdürlüğü Cumartesi ve Pazar günleri açık olacaktır. Sürücü belgesi ve öğrenci kimlik kartları kesinlikle geçerli değildir.  

Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, her türlü saat,  anahtarlık, her türlü araç anahtarı, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılar, her türlü plastik, cam eşya (şeffaf/numaralı gözlük hariç), plastik ve metal içerikli eşyalar (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing hariç) banka/kredi kartı vb. kartlarla her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde kâğıt, defter, kalem, silgi, kalemtıraş, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve bu gibi araçlarla yiyecek içecek (şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç), ilaç ve diğer tüketim maddeleri ile gelmeleri kesinlikle yasaktır.

YKS sınavları ilçemiz Mustafakemalpaşa’da da 3 oturum halinde gerçekleştirilecek olup TYT sınavına 4634, AYT sınavına 3421 ve YDT sınavına da 246 aday girecektir. Sınavlar 22 binada toplam 619 görevli ile gerçekleştirilecektir.

Gerek sınavlar gerçekleştirilirken gerekse de sınavlardan önceki Cuma ve Cumartesi geceleri adayların daha iyi istirahat edebilmeleri için düğün salonlarının müzik seslerini fazla açmama, sürücülerin de korna çalmamaları konusunda hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir.” Dedi.