Mustafakemalpaşa'da faaliyet gösteren 13 mobilya firmasından oluşan Mustafakemalpaşa Mobilya Üreticileri Birliği, Mustafakemalpaşa Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Mobilya Bölümü'nü tercih eden öğrencilere yönelik yapılacak olan destek programını oluşturdu.

Rani Mobilya sahibi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çalışkan'ın girişimleri ile bir araya gelen firma sahipleri adına açıklama yapan Çalışkan; dört ana madde üzerinde yoğunlaştıklarını belirterek, projenin hayata geçirilmesiyle öğrenci ve iş veren kesiminin rahat bir nefes alacağını dile getirdi..

Burs İmkanı, Yüksek Maaşlı İş Garantisi, Eğitime Destek Pakedi, Okurken Kazan başlıklarından oluşan destek pakedi ile LGS sonrası tercihte bulunacak öğrencilerin lise mobilya bölümünü tercih etmesi ve bu bölümün potansiyelinin arttırılması hedefleniyor.

Üzerinde mutabakata varılan maddeler için açıklama yapan Çalışkan:

"Üretimin tüm sektörlerinde teknoloji ile birlikte hızlı bir gelişim yaşanmaktadır. Bu gelişim ve değişime bağlı olarak işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan personel profili de değişmekte ve eğitim-istihdam ilişkisindeki uyumun önemi artmaktadır. Meslek liselerinin iş gücü piyasasına personel yetiştirdiği dikkate alındığında, bu liselerden mezun olan kişilerin ilgili sektörün beklentilerini karşılama düzeyi, istihdam edilmelerinde oldukça etkilidir. Mobilya bölümü özelinde, meslek lisesi mezunlarının istihdam edilebilirliklerine yönelik; işverenlerin, mesleki eğitim-istihdam ilişkisi çerçevesindeki tespitler ile dört ana başlıkta topladığımız proje kapsamında, bölüm tercihinde bulunan öğrencilere burs imkanı sunacağız, sunulan tutar ekonomik durum baz alınarak öğrencinin ailesine yük olmadan eğitimini devam ettirmesini sağlayacak bir tutar olacaktır.

Gençlerin en büyük sorunu ''okuduktan sonra kendi bölümümle ilgili iş bulabilecek miyim?'' düşüncesi, bu proje ile bu sorun rafa kalkıyor. Mezun olan  öğrenciler projeye destek veren firmalarda yüksek maaş garantisiyle işe başlayabileceğini belirten Çalışkan:

"Bu günün şartlarına göre maaş oranını 1,5 asgari ücret olarak belirledik. Mobilya bölümünü tercih eden öğrenci günümüz teknolojisine uygun ekipmanlar ile çalışacak, öğrencinin ihtiyaç duyacağı tüm araç ve gereçler tarafaımızdan karşılanacak.'' dedi.

Mustafakemalpaşa Mobilya Üreticileri Birliği Şu Firma ve İsimlerden Oluşuyor;

Akar Mobilya-Ercan Akar

Kul Mobilya- Oktay Kul

Mustafakemalpaşa'da Suçlulara Geçit Yok Mustafakemalpaşa'da Suçlulara Geçit Yok

Evmo Mobilya -Savaş Koç

Artina Mobilya - Cengiz Çalışkan

Tan Mobilya- Ali Tan

Mezza Mobilya -Mehmet Sevi

Ankara Mobilya -Fettah Ankara

Şiptar Mobilya -İlhan Çalışkan

Korkmaz Mobilya - İbrahim Korkmaz

Kalkan Mobilya - Selim Kalkan

Midoser Mobilya -Serkan Coşkun

Ünal Mobilya - Yılmaz Ünal

Rani Mobilya - Mehmet Çalışkan

Mobilya-01

Editör: Haber Merkezi