Avcılar Bayram Yaptı Avcılar Bayram Yaptı
Bayram namazı kaçta soruları vatandaşlar tarafından şimdiden merak konusu oldu. Milyonlarca Müslüman vatandaş yarın cami ve mescitlere giderek bayram namazını eda edecek. Diyanet İşleri Kurban Bayramı namaz saatlerini açıkladı. İşte11 Ağustos’ta İlçemiz Mustafakemalpaşa’da kılınacak bayram namazı saati…   MUSTAFAKEMALPAŞA İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.51   Diğer Bursa ilçeleri namaz saatleri;   MERKEZ: 06.48   BÜYÜKORHAN İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.49   GEMLİK İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.47   HARMANCIK İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.48   İNEGÖL İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.46   İZNİK İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.45   KARACABEY İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.51   KELES İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.48   KESTEL İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.47   MUDANYA İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.48   MUSTAFAKEMALPAŞA İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.51   ORHANELİ İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.49   ORHANGAZİ İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.46   YENİŞEHİR İÇİN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.45   BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR VE NASIL KILINIR?   Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu nedenle camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır. Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri konusunda yönlendirir. Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” veya aynı şekilde “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.   Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:  
  1. Rekat
  Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır, Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde; Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır, Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır. İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.
  1. Rekat
  İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak  1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır, Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir. Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır. Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.  
Editör: Haber Merkezi