Son haftalarda havaların bir anda soğuması ve yağışların başlamasıyla beraber kış lastiğine olan ihtiyaç arttı.Kış şartların ağır geçtiği bazı illerde kış lastiği kullanımına başlanırken, Mustafakemalpaşa'da kış lastiği kullanma zorunluluğu ticari araçlarda 1 Aralık'ta başlıyor.Uygulama sadece ticari araçlar için zorunlu olsada, özel araçlar içinde uzmanlar kış lastiğinin önemine dikkat çekiyor.

Mustafakemalpaşa'da yaşanan iklim koşulları baz alındığında özellikle yüksek bölgelerdeki kış koşulları kış lastiği kullanımını zorunlu hale getirirken, ilçe merkezindeki dik bayırlarda sorun yaşamamak acısında kış lastiği kullanımı büyük önem arz ediyor.

Cemil Meriç Parkı Aydınlandı, Sırada Çevre Düzenlemesi Var Cemil Meriç Parkı Aydınlandı, Sırada Çevre Düzenlemesi Var

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

Geçtiğimiz dönemde kış lastiği takmama cezası 1.152 TL olarak uygulanıyordu. Kış lastiği hususi değil ticari araçlar için zorunlu olan bir uygulamadır. Özellikle yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar için zorunludur. Bunlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği uygulaması zorunlu değildir.

Editör: Haber Merkezi