Babasının görevi nedeniyle 4 yaşında Mustafakemalpaşa'da yaşamaya başlayan, emekli polis memuru Ahmet Emir'in oğlu Eril Alperen Emir 2018 yılında Sedat Karan Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Ankara'da Askeri Okula girdi. Burada eğitimini tamamlayan Eril Alperen Emir subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nde göreve başladı.

12 Aralık tarihinde Irak'ın kuzeyinde teröristlerin saldırısında şehit olan Piyade Teğmen Eril Alperen Emir Ankara'da toprağa verildi. Babası Ahmet Emir 14 sene boyunca İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde hastane polisi olarak görev yaptı. Yardımseverliği ve güler yüzü ile anılan baba mesai arkadaşlarından ve Mustafakemalpaşa'dan hiç kopmadı.

Şehit Haberi İlçeyi Yasa Boğdu

Şehit olan Piyade Teğmen Eril Alperen Emir'in haberini alan Mustafakemalpaşalı tanıdıklarının sosyal medyada taziye mesajları ilçedeki vatandaşları adeta yasa boğdu. Ateşin düştüğü ilçede şehidin ailesini tanıyan herkes büyük bir üzüntü yaşadı.

20240103_151024

Başkan Kanar Aile İle İrtibat Kurdu

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Şehit Piyade Teğmen Eril Alperen Emir ailesiyle irtibat kurarak kendilerini çocuklarının çok sevdiği Mustafakemalpaşa'ya davet etti.

Anne Serap Emir ilk önce buna hazır olmadığını belirtse de, çocuğunun çok sevdiği Mustafakemalpaşa'ya kendisi için zorda olsa gelmeyi kabul etti.

Adnan Menderes Meydanı'nda Duygusal Anlar

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar'ın daveti üzerine ilçeye gelen Emir Ailesi'ni Adnan Menderes Meydanı'nda, Belediye Başkan Yardımcısı Ersin Ekici ve bir diğer başkan yardımcısı aynı zamanda uzun zaman komşuluk yaptığı Erol Pektez karşıladı.

Emir Ailesi'nin meydana gelmesiyle birlikte Mustafakemalpaşa Belediye Bandosu'nun çaldığı  Kahramanlık Marşı'nı duyan  Anne Serap Emir gözyaşlarını tutamadı.

Mustafakemalpaşa'da 12 Okulun Müdürü Değişti Mustafakemalpaşa'da 12 Okulun Müdürü Değişti

Şehit Ailesi belediye binası önünde kendisini karşılayan Yasemin Kanar ve Mehmet Kanar'ın yanına gelene kadar etraftaki vatandaşlardan başsağlığı dileklerini kabul etti.

Şehit ailesine sarılarak kendilerini teselli etmeye çalışan Kanar, acılı annenin eline öperek başsağlığı diledi.

Karşılamanın ardından belediye binasının önünde düzenlenen program  saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşması için kürsüye gelen Kanar konuşmasına Yahya Kemal Beyatlı'nın bir dörtlüğü ile başladı.

"Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi.

Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi.

Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın,

Galib et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın."

Şiiriyle konuşmasına başlayan Kanar ''Ne desem ne anlatsam sözün bittiği yer, Mustafakemalpaşa'mız da şehidimizin adını bir sokağa vermek bizim için büyük onur, Allah gani gani rahmet eylesin. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, onları saygıyla yad ediyorum. Serap Anne, Ahmet Baba artık hepimizin annesi, hepimizin babası oldu.İnşallah son şehitlerimiz olur, fazla söze gerek yok, şehidimizin adını bir sokağımıza vermek bizim için büyük gurur, Ne Mutlu Türküm Diyene’’ sözleriyle bitirdi.

Şehit Teğmenin adı sonsuza dek yaşatılacak 3

Odadaki Herkes Gözyaşına Boğuldu

Binanın önündeki karşılamanın ardından Başkan Kanar’ın makam odasına geçilirken, Anne Serap Emir’in burada anlattıkları odada bulunan herkesi gözyaşlarına boğdu.

Ateş Düştüğü Yeri Yakmıyor, Kavuruyor

Makam odasında Yasemin Kanar ile acısını paylaşan şehidin annesi, Yasemin Kanar’a’’ Yasemin hanım, hani diyorlar ya ateş düştüğü yeri yakar diye, aslında yakmıyor kavuruyor, öyle bir acı ama Rabbim böyle yazmış’’ dedi.

İlçeye davet geldiğinde ilk etapta buna hazır olmadığı için kabul etmediğini belirten anne Serap Emir, ‘’eşime sen git ben yapamam dedim, sonra bir şekilde kabul ettim, Emir şehit olalı 22 gün oldu, düne kadar onu hiç rüyamda görmedim. Dün yolda gelirken bir ara uyumuşum, rüyamda gördüm bana gülüyordu, Mustafakemalpaşa’ya geliyoruz diye mutlu oldu, o zaman doğru bir şey yaptığımı anladım, evladım benim burada olmamdan mutlu oldu dedim. Bize yaşattığınız bu olay çok kıymetli bizler için, büyüdüğü bu topraklara aşık bir çocuktu Emir, çok seviyordu Mustafakemalpaşa’yı. Bir gün tatilde eve geldi. Anne ben Mustafakemalpaşa’ya gideceğim dedi, oğlum sen bizi özlemedin mi dedim, ikna ettim sandım kalacak sandım, gece kalkıp bizi bırakıp buraya gelmiş. Aradım telefonla anne Mavi Köşe’de pilav yemem lazım, tost yemem lazım, kumru yemem lazım dedi. Bana hep ‘’şu Mavi Köşe’deki pilav gibi yapmayı öğrenemedin derdi’’ diye anlatan acılı anne dinleyenleri ve başkan Kanar’ı gözyaşlarına boğdu.

20240103_14182420240103_141609

Arkadaşları Bizi Yalnız Bırakmıyor

Askeri okulda okuduğu dönemde hafta sonu arkadaşlarıyla eve geldiklerini belirten Anne Serap Emir,’’ Hepsi anne derdi, kimi zaman halıda yuvarlanabilir miyiz? Derlerdi. Bakardım onlara.

20 Yaşında cılız çocuklar bunlar ne yapacak orada, nasıl koruyacaklar vatanı diye düşünürdüm. Ama gidin görün onları, o cılız çocuklar o formayı giyince hepsi aslan olmuş, dağ gibi duruyorlar, onlar orada ne kahramanlıklar yapıyorlar’’ ifadelerini kullandı.

Kardeşine Gülüm Derdi

Kardeşi Eren’in sınavları nedeniyle ilçeye gelemediğini belirten anne, ‘’araları çok iyiydi, Mustafakemalpaşa’dan kalma konuşma üslubuyla kardeşinin koluna iki kere dokunur’’ Nasılsın Gülüm’’ derdi, şimdi mezarına gidince kardeşi de, ayrılırken mezarı sevip, iki kere hafif bir şekilde mezara vuruyor, aynı abisinin ona yaptığı gibi’’ dedi.

Başkan Kanar ve Emir Ailesi daha sonra meclis toplantı salonuna geçti. Gündem maddeleri içinde 7. Sırada olan sokağa isim verme maddesini ilk sıraya alan Başkan Kanar, Fevzidede Mahallesi Arapoğlu Sokağın isminin , Şehit Piyade Teğmen Eril Alperen Emir olarak değiştirilmesi için, mecliste oylama yaptı. Başkan Kanar meclis üyelerinin ayağa kalkarak oylamaya katılmalarını istedi. Oylama sonucunda sokağın isminin Şehit Piyade Teğmen Eril Alperen Emir sokağı olarak değiştirilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Bayrak ve Kuran Hediye Edildi

Sokak isminin değişmesinin ardından Başkan Kanar şehit ailesine Türk Bayrağı ve Kuranı Kerim hediye etti. Takdim edilen hediyeleri alan baba Ahmet Emir, hepinizin selamını ileteceğim dediği meclis üyelerine veda ederken gözyaşlarını tutamadı.

Editör: Haber Merkezi