Mobilya Dekorasyon Kazandıran Bölüm Oldu Mobilya Dekorasyon Kazandıran Bölüm Oldu
Girgin, yaptığı açıklamada, “Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2022 tarihinde başlayacak ve 1 Nisan 2023 tarihinde sona erecek. Kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç sahiplerine cezai işlem uygulanacak. Siz değerli üyelerimizin ve vatandaşlarımızın sorun yaşamamaları için araçlarınıza kış lastiği takmanız önemle rica olunur” dedi. Açıklama şöyle: “Kış mevsiminde havaların soğumasıyla araçların kar lastiği kullanmaya başlaması gerekiyor. Antifrizi değiştirmek, araçta kar zinciri bulundurmak, cam suyu ve sileceklerin kontrol edilmesi gibi birçok yapılması gerekenler var. Sürücülerin araçlarına yapacağı kış bakımı ile mevsimin olumsuz etkilerinden dolayı yaşanacak kaza, arıza gibi sonuçların yaşanmasının önüne geçilir. Aracınızın kış bakımını yaparken dikkat etmeniz gereken 6 maddeye dikkat etmemiz gerekiyor:
  1. Kış lastiği kullanmanız şart
Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2022 tarihinde başlayacak ve 1 Nisan 2023 tarihinde sona erecek. Kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç sahiplerine cezai işlem uygulanacak. Siz değerli üyelerimizin ve vatandaşlarımızın sorun yaşamamaları için araçlarınıza kış lastiği takmanız önemle rica olunur. Ticari araçlara takılması zorunlu olsa da hususi araçlara da mevsim durumlarından dolayı kış lastiği takılması siz değerli vatandaşlarımızın Kış aylarında çıkacağı şehiriçi – şehirlerarası yolculuklarınızda kış lastiği kullanmanız ailenizin güvenliği için atmanız gereken önemli bir adım. Kış lastiklerinin yaz lastiklerine göre derin olan dişleri, yağışlı havalarda daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor. Aracınızın kış bakımını yaparken 4 lastiği de değiştirmelisiniz. Burada önemli olan lastik dişlerinin aynı derinlikte, yani 4 mm derinliğinde olmalı. Araçta bulundurmanız gereken kar zincirinin çapı kullanacağınız kış lastiğinin çap ölçülerine uygun olmalı.
  1. Antifriz bakımı mutlaka yapılmalı
Aracınızın radyatörlerindeki suyun donmaması için antifriz sıvısını kullanmalısınız. 0 derece ve altına inen hava sıcaklığında suyun donmaması için radyatör suyuna katılarak donmaları önleyen antifriz, aynı zamanda soğutma sistemini kireçlenme, aşınma, pas gibi olumsuz etkilere karşı korur.
  1. Silecekler ve cam suyunu kontrol edin
Kış aylarında araçların yağmur ve kar gibi olumsuz hava koşullarında silecek kullanımı her zamankinden daha çok oluyor. Bu nedenle kış bakımının önceliklerinden biri de cam sileceklerinin ve silecek suyunun kontrolü önemlidir.
  1. Farlarınızı ayarlayın
Havanın erken kararması, hava sıcaklığındaki ani değişimlerinden dolayı sis oluşması durumunda kış aylarında farlarınızı daha sık kullanırsınız. Hatta gündüz saatlerinde de görüşün azaldığı durumlarda farlarınızı açmanız gerekebilir. Aracınızın farlarında ve fren lambalarında bir arıza olmadığından emin olmalısınız. Aracınızda sis farı yoksa araç modelinize uygun bir sis farı da taktırabilirsiniz.
  1. Tüm filtreleri gözden geçirin
Aracınızda bulunan hava, yakıt ve kapı filtrelerinin de kış bakımına ihtiyacı var. Kışlık ve yazlık olmak üzere 2 farklı konumu bulunan hava filtresi kış konumuna alındığında, aracın motoru daha verimli çalışır. Motor etrafında ısınan hava motor içine alınarak aracın daha çabuk çalışması sağlanır. Kış şartlarında geç çalışan bir araba istemiyorsanız, hava filtresini gerekiyorsa değiştirin. Kış şartlarında deponuzdaki yakıtın borularda donma riski var. Bunun nedeni, yakıt filtresine giren suyun donmasıdır. Yakıt deponuzun yarısından fazlasını dolu tutmak ve yakıt deposuna ayda 1 kez buz önleyici koymak donmanın önüne geçecektir. Kışın araç içinde klima ve kalorifer ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle bakım sırasında polen filtresi değiştirilebilir, klima ve kaloriferin sağlıklı çalışması sağlanabilir.
  1. Gözden kaçmaması gereken diğer detaylar
Frenlerin eşit tutması gerekir. Bir tarafın daha baskın çekmesi havanın kuru ya da yağışlı olması fark etmeksizin tehlikeli kaymalar yaşanabilir. Aracınıza iyi bir cilalama yapmanız, kışın metal aksamda çürümelerin meydana gelmesini ve kirlerin araca yapışmasını önler. Soğuk motoru çevirmek için akü fazla enerji harcar. Kış bakımında kontrol ettiğiniz akünüzün şarjı zayıfsa şarj ettirin ya da eski ise yeni bir akü alın. Kaçaklara karşı egzoz sisteminizi kontrol ettirin. Yaz aylarında genişleyen V kayışını kış aylarında germeniz mümkünse gererek kullanmalısınız. Aksi bir durumda kayışı değiştirin. Arka camdaki rezistansın buğulanmalara karşı sağlıklı çalışması gerekir. Sorunluysa, rezistans onarılmalı ya da değiştirilmeli. Zorlu yol şartlarıyla karşılaştığınızda ihtiyacınız olacakları listeledik. Sık sık yollarda olanlar, güvenlikleri açısından bu yardımcı araçları mutlaka otomobillerinde bulundurmalı: -Cep telefonu ve şarjı -Uyarı araçları (ışıldak ve reflektör) -İlk yardım çantası -Marş kabloları -Çekme halatı -Tekerlek zincirleri -Battaniye -El feneri -Buz kazıyıcı -Kar fırçası -Kürek Eldiven ve su. Kışın otomobilinizle güvenli, keyifli ve kazasız belasız yolculuklar yapmanızı dileriz.”
Editör: Haber Merkezi