Mustafakemalpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından organize edilen 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında "Meme Kanseri Farkındalık Sempozyumu" Mustafakemalpaşa Kültür Merkezi Salonu'nda gerçekleştirildi.

Sağlıklı Yaşam Merkezi Sorumlusu Uzman Dr. Tuğçe Er ve Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr.Özge Çelenk Albayrak'ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşide sağlığın korunmasında farkındalığın büyük önem taşıdığını vurgulanarak, sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir gelecek için en önemli şeyin toplumu oluşturan tüm katmanlarda farkındalık geliştirilmesi olduğu söylendi.

Sağlıklı Yaşam Merkezi Sorumlusu Uzman Dr. Tuğçe Er "Meme kanseri, ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Bir kadının yaşam süresi boyunca meme kanserine yakalanma riski yüzde 13 civarındadır. Yani araştırmalara göre her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor ve bu sayı her yıl artmaya devam ediyor." diye konuştu.

Yeni Yerine Çok Yakıştı Yeni Yerine Çok Yakıştı

Erken Tanı Hayat Kurtarır

Er ''meme kanserinin sadece yüzde 10'unun kalıtsal ve yüzde 90'ının ise farklı nedenlerle ortaya çıktığını dile getirdi.

Meme kanserine yakalanma riskinin 40 yaşından sonra arttığına ve ortalama meme kanseri görülme yaşının 51 olarak hesaplandığına dikkati çeken Er, "Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan Ulusal Kanser Taraması sayesinde meme kanserine erken teşhis konulabilmektedir. Erken tanı konulmasıyla meme kanserine bağlı ölümlerin de önüne geçilebilmektedir." dedi.

Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr.Özge Çelenk Albayrak katılımcılara üreme ve kadın sağlığı konularında bilgi verdi.

WhatsApp Image 2023-10-26 at 11.17.10WhatsApp Image 2023-10-26 at 11.17.10 (1)

WhatsApp Image 2023-10-26 at 11.17.10 (2)WhatsApp Image 2023-10-26 at 11.17.09 (2)

Editör: Haber Merkezi