Kış aylarında yaşanan yangınların, can ve mal riski açısından daha büyük tehlikeler taşıdığına dikkat çekilirken, kış mevsimde soba, elektrikli ısıtıcıların neden olduğu yangınlar ile baca tutuşmalarına çok sık rastlandığını söyleyen uzmanlar, vatandaşlara daha dikkatli olmaları konusunda  uyarısında bulundular.

Uzmanlar, kış aylarında yaşanan yangınların daha fazla risk taşıdığını, kışın yaşanan yangınların konut, işyeri, devlet dairesi, okul, hastane, otel, sanayi tesisleri, akaryakıt istasyonları gibi mekanlarda yoğunlaştığını, söz konusu mevsimde araç yangınlarının da arttığını vurguladılar.

SOBA, ELEKTRİKLİ ISITICILAR VE BACA TUTUŞMASINA DİKKAT

Akşener, İmamoğlu ve Yavaş'ı Aday Olmaya Davet Etti Akşener, İmamoğlu ve Yavaş'ı Aday Olmaya Davet Etti

Uzmanlar, yangının söndürülmesinden çok alınacak önlemlerin önemine dikkat çekerek, yangını meydana getiren unsurların kontrol altına alınması veya ortadan kaldırılmasının yangınla mücadelede en etkin yöntem olduğuna vurgu yapıldı.

Soba ve elektrikli ısıtıcıların, perde, yatak, koltuk, dolap benzeri kolay alev alabilecek eşyalardan uzak yerlere konulmasının uygun olacağını hatırlatılırken, kısa bir süre için olsa bile evden ayrılanların elektrikli cihazlarını prizden çıkartmalarının can ve mal güvenliği açısından uygulanması gereken önemli bir emniyet tedbiri olduğuna dikkat çekildi.

Kış aylarında yaşanan baca tutuşmasının tek nedenini ihmal olduğunu söyleyen uzmanlar, düzenli olarak yaptırılacak baca temizliğinin yangın riskini tümüyle ortadan kaldıracağını belirtiler.

Editör: Haber Merkezi