Mustafakemalpaşa'da uzun süredir kiralardaki fahiş artış vatandaşların ödeme güçlüğü çekmesine neden olurken kira bedelleri asgari ücretin önüne geçti.Türkiye'nin en çok kullanılan alım satım sitelerinden birinde ilçede sadece 32 tane kiralık ev ilanı bulunurken, en düşük kira 25 yaşındaki bir binada bulunan daireye 4 bin 500 lira olarak girildi.

Sitede yeralan 32 ilandan 6 tanesi asgari ücretin üstünde bulunurken, yaklaşık 15 ilan ise asgari ücret seviyesinde.

Yeni yapılan konutların satışa çıkarıldığı ilçemizde, tayinciler yada ev değişikliği yapacak vatandaş kiralık daire bulmakta güçlük çekiyor. Bulunan dairelerin ise ev sahipleri tarafından yüksek bedelle sunulması vatandaşı zorluyor.

Yabancı Dil Sınavı Birincisi SKAL'dan Yabancı Dil Sınavı Birincisi SKAL'dan

Kiralık ev arayan kişi sayısı artarken kiralık ev sayısının doğru orantılı olarak artmaması ve ülkede her şeye zam gelmesi kiralara yapılan fahiş zammın en büyük nedeni olarak gösteriliyor.

Mülk sahipleri ise yasal kira artış oranlarını yetersiz bularak ya kiracılarından belirlenen oranların üzerinde kira artışı talep ediyor ya da çeşitli gerekçelerle kiracısını çıkarıp konutunu daha yüksek ücretlerle kiraya vermek istiyor.

Ekran Alıntısı-7kiralık 2

Editör: Haber Merkezi