Nedense, bu yorum ve tartışmalar hep belediye başkanlık seçimleri üzerinden yürütüldü ve yürütülüyor. Muhtarlık seçimleri pek dillendirilmiyor. Muhtarlık için yapılan adaylık başvurularında, bu yıl ilk kez görülen yoğunluk hiç konuşulmuyor. Muhtar adayları arasında cinayetlere kadar uzanan çatışma ve rekabet ortamı hiç sorgulanmıyor.

İlçemizde (Mustafakemalpaşa) 131 mahalle varken, 700’e yakın vatandaşımızın muhtarlık için adaylık başvurusunda bulunmasının birtakım nedenleri olmalı değil mi? Nedir bu nedenler? Asgari ücret düzeyinde düzenli alınacak olan muhtarlık maaşı mı? SGK primlerinin il özel idareleri veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı tarafından ödenecek olması mı? Muhtarlara tanınan, yılda 30 gün izin kullanma hakkı mı? Kadın muhtarlara doğum öncesi ve sonrasında tanınan toplam 16 haftalık ödeneği kesilmeyen analık izni mi?  Toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma hakkı mı? Ruhsatlı tabanca taşıma hakkı mı?

 Her neyse, benim anlatmak istediğim daha başka bir şey. Bu son yerel seçimde, İlçemiz özelinde, ilk kez çok sayıda kadının da muhtarlık başvurusunda bulunduğuna tanık olduk. Fakat sonuçta kazanan, tek kadın aday, Çördük Mahallesi Muhtarı Sabahat oldu. Üstelik Sabahat Hanım, ilk kez seçim kazanmıyor. Bu onun kazandığı, üçüncü seçim. O, Mustafakemalpaşa’da, üst üste üç dönemdir muhtarlık seçimini kazanan, ilçemizin ilk ve tek kadın muhtarı…

SABAHAT EŞ KİMDİR?

İstiklâl Marşı'nın Kabulü İstiklâl Marşı'nın Kabulü

Sabahat Eş, 13.04.1970 tarihinde Bursa/Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı,  Çördük köyünde, çiftçi bir ailenin üçüncü ve son çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu köyünde bitirdikten sonra ilçe merkezindeki bir kuaför salonunda çırak olarak işe başladı. 4 yıl kadar çırak olarak çalışan ve bu süre içinde mesleğin tün inceliklerini kavrayan Sabahat, dördüncü yılın sonunda, kendi işyerini açtı. Artık, mesleğinde ustalaşmış, kendine güveni artmıştı.

 Bu kez Bursa’ya taşındı ve orada yine kendi işyerini açtı. 1992 yılına kadar Bursa’da çalıştıktan sonra köyüne döndü. Babasını kaybedince, yalnız kalan annesini yanına aldı.

Uzun süre kentte kalmış olmanın verdiği bakış açısıyla köyün ne kadar geri kaldığını, geçmişteki muhtarları yeterli bir çalışma yapmadıklarını gördü. Muhtar olursam, köyüme çok daha iyi hizmet yapabilirim diye düşünmeye ve sonunda muhtar adaylığı için seçim kuruluna başvurmaya karar verdi. O yıl, yeni bir uygulamaya geçilmiş, büyükşehir belediyesinin sorumluluk alanı, il sınırına kadar genişletilmiş olduğu için, bütün köyler mahalleye dönüştürülmüş ve belde belediyeleri kapatılmıştı.

30 Mart 2014’ yapılan yerel seçim sonunda, kadın seçmenlerin yoğun desteği ile 160 oy alan Sabahat Eş, rakipleri; Osman Turan ve Hilmi Filiz’i geride bırakarak seçimi kazandı. Muhtarlıktaki bu ilk döneminde çok çalıştı. Altı ay içinde altyapı (kanalizasyon) ve içme suyu sorununu çözdü.

420537248 3635615230013114 8167686083101507663 N

31 Mart 2019 yerel seçiminde ikinci kez muhtarlık adaylığı başvurduğunda, karşısında bu kez tek erkek aday; Hilmi Filiz vardı. Sabahat Hanım oylarını daha da arttırarak ikinci kez seçimi kazandı. İnsanları ayrıştırmadan, herkese eşit davranarak, her vatandaşın hayatına dokunarak, herkesin acısına ve sevincine ortak oldu. Bu yönüyle, giderek daha çok insanın, sevgisini ve güvenini kazandı. Çalışmak, köyüne yeni bir şeyler kazandırmak onun en büyük mutluluk kaynağıydı.

Fgdgdffg

Partiler üstü bir duruşu vardı. O yüzden belediyelerle sağlıklı ilişkiler geliştirdi. Çördük Mahallesi, artık girişinde asfalt bir yola kavuşmuş, mahalle meydanı ve sokakları parke taşlarla kaplanmıştı. Derken 31 Mart 2024 mahalli İdareler Genel Seçimine gidilirken, bir kez daha, adaylığını ilân etti. Rakibi Bekir Şen’in aldığı 82 oya karşılık 144 oyla, üçüncü kez muhtar oldu. Bu erişilmez bir başarıydı. Bir rekordu… O, Mustafakemalpaşa’da, üst üste 3 kez seçim zaferi kazanmış olan ilk ve tek kadındı.

Bir seçim daha kazanabilir miydi bilinmez; ama kendisi, artık emekliliği de hak edeceği için gelecek seçimde aday olamayacağını açıkladı. “Artık gençlere alan açmalıyım. Ben de deneyimlerimle onların daima yanlarında olacağım” dediğini biliyorum. Kendisini ve bu son görevinde yanında yer alan asil ve yedek azalarını, içtenlikle kutluyor, sağlık ve mutluluk dileklerimle kendilerine başarılar diliyorum.  

Bbcxvccv

Editör: Haber Merkezi