Mustafakemalpaşa genelinde birçok bina Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tescilinde bulunuyor. Bu kapsamda olan binalara alınan karar doğrultusunda her hangi bir müdahale yapılamazken, bazı binalar çevreye tehlike saçmaya devam ediyor.

Bu kapsamda olan Lalaşahin Mahallesi Hamam Sokak'taki yapıda geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangın metruk binayı daha da tehlikeli bir hale getirmişti.

Tehlike Saçan Girişte Feci Kaza Tehlike Saçan Girişte Feci Kaza

Yangının meydana gelmesinin ardından sayfamıza taşıdığımız ''Artık Daha da Tehlikeli'' başlıklı habere, T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü duyarsız kalmayarak yıkım kararı aldı.

Haber içeriği baz alınarak yapılan inceleme doğrultusunda;

"...Yapının  tehlike  arz  ettiği  görüldüğünden  mail-i  inhidamının  uygun  olduğuna,  binanın özgün ögelerinin (ahşap korkuluklar, dolaplar, furuşlar vs.) rekonstrüksiyon aşamasında kullanılmak üzere  korunması  ve  kullanılması  kaydıyla  çevrenin  can  ve  mal  güvenliğinin  sağlanması  amacıyla gerekli  güvenlik  önlemlerinin  alınarak  belediyesi  denetiminde  yıkılabileceğine..." karar verilmiştir kararı alındı.

Alınan karar doğrultusunda metruk yapının Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından yıkılması gerekiyor.

Editör: Haber Merkezi