Depremin 1. Yıldönümü Depremin 1. Yıldönümü
Pandemi nedeniyle bu yıl etkinliklere yer verilmeden kutlanan Polis Haftası Nedir?

Türk Polis Teşkilatı, 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul'da kuruldu. Teşkilatın kuruluş yıl dönümü 6 - 12 Nisan tarihleri arasında Polis Haftası olarak kutlanıyor. Türk Polis Teşkilatı 1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu'na dayanarak örgütlenmiş ve 1934 tarihli 2559 sayılı Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunu ile yetkilendirilmiştir. İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir genel müdürlüktür. Merkezde Daire başkanlıkları, taşrada İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri olarak örgütlenir.

10 Nisan 1845'de (12 REBİ - ÜL EVVEL 1261) İstanbul'da "POLİS" adıyla bir teşkilat kurulmuş, yeni kurulan polis teşkilatının görevleri yine aynı tarihte yayınlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazıyla duyurulmuştur.

Paşada olarak ülkesi güvende olsun diye kendi canını hiçe sayan büyük kahramanlarımızın Polis Haftasını ve Türk Polis Teşkilatı'mızın 176. kuruluş yıldönümünü kutluyor, pandemi döneminin zorluklarına rağmen icra ettikleri görevlerinde tüm polislerimize başarılar diliyoruz.
Editör: Haber Merkezi