Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Cumhuriyet’in değerlerine her zamankinden daha çok sahip çıkacaklarını ifade etti.

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uzkınay yaptığı açıklamada ''Cumhuriyet Türk insanının ufkunu açtı. Cumhuriyetimizin ilanının 100 ncü Yıl dönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm üyelerimizin ve halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara" rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.

Mustafakemalpaşa'da Suçlulara Geçit Yok Mustafakemalpaşa'da Suçlulara Geçit Yok

Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir.

 İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır.

Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O’nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. 

Millet olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

 Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıl dönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü kutluyor,

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum'' dedi.

Editör: Haber Merkezi