Atatürk Mahallesi'nde  yer alan Fatih Camii, yüksek elektrik faturasını karşılamaya yönelik çatı tipi güneş enerjisi sistemi kurdu. Güneş panelleriyle ayda yaklaşık 8 bin lira olan elektrik faturasını sıfırlayan cami, aynı zamanda elektrik dağıtım şirketi UEDAŞ’a da elektrik satışına başlayacak.

Çocuğunuzun 1211 Rakibi Var Çocuğunuzun 1211 Rakibi Var

Yüksek gelen elektrik faturalarını nasıl ödeyebiliriz diye araştırmalara başlayan Fatih Camii Derneği Başkanı Hasan Görel çözümü güneş enerji sisteminde buldu.

Bu düşünceyi projelendiren dernek yöneticileri, gerekli maddi desteği hayırsever vatandaşlar ve cami cemaatindan alarak hayata geçirdi.Yaklaşık 1 buçuk yıl önce başlayan çalışmalarda, çeşitli prosedürlere takılsalarda dernek yönetiminin üstün gayretiyle sistem nisan ayında hayata geçirildi ve elektrik üretimi başladı.

Caminin üst bölümündeki alana kurulan 16 panellik sistem 400 bin TL ye maloldu. Başkan Görel sistemin 2 yıl içinde kendini amorti edeceğini belirtirken, fatura ödeme derdinin sona erdiğini ve kullanım fazlası enerjinin satışı ile camiinin diğer ihtiyaçlarının karşılanacağını belirtti.

Ülkemizde enerji maliyetlerinin oldukça yüksekdiğini söyleyen Fatih Cami Derneği Başkanı Hasan Görel“Devlet ve millet olarak da bu alanda bir atılım içerisindeyiz, herkes kendi enerjisini üretme gayretindedir. Burada bir camimiz ve Kur’an kursumuz var. Haliyle giderlerimizi nasıl düşürebiliriz diye bir arayış içerisindeydik.Araştırmalarımız neticesinde güneşten enerji üretmenin en ideal alternatif olduğuna yönelik bir karar aldık. Böyleve 16 panelden oluşan bir sistemi kursumuzun çatısına kurulumunu yaptık.'' dedi.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 19.14.10Whatsapp Image 2024 05 07 At 19.14.09

Editör: Haber Merkezi