Yaşamını uzun süredir Kanada'da sürdüren Erkin Koray, bugün kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Bugün rahatsızlanan ve acil olarak hastaneye kaldırılan usta sanatçı, 82 yaşındaydı.

'Anma Arkadaş', 'Seni Her Gördüğümde', 'Fesuphanallah', Çöpçüler gibi birçok efsaneleşmiş şarkılara imza atan Erkin Koray, Anadolu Rock'ın en önde gelen temsilcilerinden biriydi.

Koray'ın vefatının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şu paylaşımı yaptı:

"Anadolu Rock müziğinin usta ismi, Cemalim, Fesuphanallah, Çöpçüler gibi unutulmaz şarkılarla hafızalarımıza kazınan Erkin Koray'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum."

ERKİN KORAY KİMDİR?

Türk rock, Hard Rock ve Anadolu rock sanatçısı Erkin Koray, 24 Haziran 1941 tarihinde İstanbul’da doğdu. Küçük yaşlarda, piyano öğretmeni olan ve Şerif Yüzbaşıoğlu, Ayhan Yünkuş ve Önder Bali gibi müzisyenlere eğitmenlik yapan annesi Vecihe Koray’dan piyano öğrendi, daha sonra gitar çalmaya başladı.

İstanbul Alman Lisesi’nde eğitim gördüğü 50’li yılların ikinci yarısında, arkadaşları ile kurduğu amatör topluluk olan Erkin Koray ve Ritimcileri ile dönemin güncel parçalarını çalmaya başladı. Lise eğitiminin ardından 60’lı yılların başına dek çalışmalarını yarı amatör yarı profesyonel olarak sürdürdü.

Özgün çalışmaları, doğu ve batı müziklerinde yaptığı çalışmalarla birçok müzisyeni etkilemiştir. Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi çalışmaları ile Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi parçalar ile Türk sanat müziği eserlerini yorumlayarak Anadolu rock tarzının en önemli eserlerini vermiştir.

Tüm Liglerdeki Maçlar Süresiz Ertelendi Tüm Liglerdeki Maçlar Süresiz Ertelendi

Şaşkın (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke), Estarabim, Çöpçüler, Fesuphanallah gibi geniş kitlelerin beğenisini kazanan Arabesk-rock parçaların yanında, Mesafeler, Yağmur gibi psychedelic rocka uzanan ve Krallar, Akrebin Gözleri, Öfke gibi metal müzik olarak nitelendirilebilen birçok önemli çalışmaya imza atmıştır.

Editör: Haber Merkezi